Dinsdag 22/10/2019

Malori wint slottijdrit, Contador voor derde keer eindwinnaar in Vuelta

De 31-jarige Alberto Contador laat de champagne stevig knallen, hij scoort in de Vuelta drie op drie en geeft zijn palmares nog wat extra glans. Beeld Tim De Waele

Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) heeft vandaag voor de derde keer in zijn carrière, na 2008 en 2012, de wielerronde van Spanje (WorldTour) op zijn naam geschreven. De zege in de slotetappe, een individuele tijdrit over 9,7 km in Santiago de Compostela, was voor de Italiaan Adriano Malori (Team Movistar). De kleppers hadden er niet veel zin meer in en wilden op het natte en spekgladde wegdek vooral geen overbodige risico's nemen.

Alberto Contador begon aan de laatste proef van deze Vuelta met een geruststellende voorsprong van 1'37" op zijn Britse rivaal Christopher Froome (Team Sky). Die staat als tweede op het eindpodium. De Spanjaard Alejandro Valverde (Movistar) is derde.

Italiaan rijdt droog en wint
Italiaans kampioen tijdrijden Adriano Malori profiteerde van de weersomstandigheden in Santiago de Compostela. Hij zette een scherpe tijd neer op een droog parcours en toen er nog zo'n 30 renners aan de bak moesten, begon het te regenen waardoor toptijden uitbleven. De Nieuw-Zeelander Jesse Sergent (Trek) finishte op acht seconden, de Australiër Dennis Rohan (BMC) op negen.

Contador speelt op veilig
De rode leider nam geen risico in de tijdrit en finishte op plaats 101, op 1'40" van Malori. 'El Pistolero' is pas toe aan zijn derde deelname aan de Vuelta en pakt meteen ook zijn derde eindzege. De Spanjaard besliste na zijn scheenbeenbreuk in de Tour pas laat over deelname aan de Vuelta en gaf vooraf aan dat hij enkel zou mikken op een ritzege bij gebrek aan voorbereiding. Al na één week, waarin hij weliswaar nog niet zijn typisch dansende tred kon etaleren in de bergen, maar toch al bijzonder vlot kon volgen, werd duidelijk dat er rekening zou moeten gehouden worden met de Spanjaard. Gaandeweg begon hij er ook zelf in te geloven en toen hij in de eerste tijdrit bijna een minuut sneller reed dan Froome, twijfelde niemand nog aan zijn mogelijkheden om de Vuelta te winnen.

Froome rijdt vreemde Vuelta
Toen topfavoriet Nairo Quintana door een valpartij moest opgeven, leek enkel Froome hem nog te kunnen bedreigen. Die bleek evenwel in minder goede doen dan vooraf verwacht. De Brit reed een merkwaardige Vuelta, heel vaak enkel met de blik op zijn SRM-meter en kwam pas, een beetje, opzetten in de slotweek. Contador zette evenwel finaal de puntjes op de i en rekende zaterdag in de laatste bergrit naar Col d'Ancares definitief af met zijn rivaal en pakte er voor de tweede keer in deze Vuelta de overwinning.

Indrukwekkend palmares
Het is voor de Spanjaard zijn zesde zege in een grote Ronde, na winst in de Tour de France in 2007 en 2009, in de Giro van 2008 en de Vuelta in 2008 en 2012. Hij won ook de Giro in 2011 en de Tour in 2010, maar werd uit de erelijst geschrapt voor zijn clenbuterolplas.

Maxime Monfort is eerste Belg op een zestiende plek. Top 15 was het doel, maar dat bleek dus net niet haalbaar voor de Waal in een Vuelta die hij vrij onzichtbaar reed.

Beeld EPA
Beeld UNKNOWN
Beeld UNKNOWN
Beeld EPA
Beeld EPA
Beeld AFP
Beeld EPA
Beeld EPA
Beeld UNKNOWN

Erelijst van de Ronde van Spanje:

Eerste, tweede, derde plaats

1935 Gustaaf Deloor (BEL) Mariano Canardo (Spa) Antoine Dignef (BEL)

1936 Gustaaf Deloor (BEL) Alfons Deloor (BEL) Antonio Bertola (Ita)

1941 Julian Berrendero (Spa) Fermin Trueba (Spa) José Jabardo (Spa)

1942 Julian Berrendero (Spa) Diego Chafer (Spa) Antonio Andres Sancho (Spa)

1945 Delio Rodriguez (Spa) Julian Berrendero (Spa) Juan Gimeno (Spa)

1946 Dalmacia Langarica (Spa) Julian Berrendero (Spa) John Lambrichts (Ned)

1947 Edward Van Dyck (BEL) Manuel Costa (Spa) Delio Rodriguez (Spa)

1948 Bernardo Ruiz (Spa) Emilio Rodriguez (Spa) Bernardo Capo (Spa)

1950 Emilio Rodriguez (Spa) Manuel Rodriguez (Spa) José Serra (Spa)

1955 Jean Dotto (Fra) Antonio Jimenez Quilez (Spa) Raphael Geminiani (Fra)

1956 Angelo Conterno (Ita) Jesus Lorono (Spa) Raymond Impanis (BEL)

1957 Jesus Lorono (Spa) Federico Bahamontes (Spa) Bernardo Ruiz (Spa)

1958 Jean Stablinski (Fra) Pasquale Fornara (Ita) Fernando Manzaneque (Spa)

1959 Antonio Suarez (Spa) José Segu (Spa) Rik Van Looy (BEL)

1960 Frans De Mulder (BEL) Armand Desmet (BEL) Miguel Pacheco (Spa)

1961 Angelino Soler (Spa) François Mahé (Fra) José Perez Frances (Spa)

1962 Rudi Altig (Dui) José Perez Frances (Spa) Seamus Elliott (Ier)

1963 Jacques Anquetil (Fra) José Martin Colmenarejo (Spa) Miguel Pacheco (Spa)

1964 Raymond Poulidor (Fra) Luis Otano (Spa) José Perez Frances (Spa)

1965 Rolf Wolfshohl (Dui) Raymond Poulidor (Fra) Rik Van Looy (BEL)

1966 Francisco Gabica (Spa) Eusebio Velez (Spa) Carlos Echevarria (Spa)

1967 Jan Janssen (Ned) Jean-Pierre Ducasse (Fra) Aurelio Gonzalez (Spa)

1968 Felice Gimondi (Ita) José Perez Frances (Spa) Eusebio Velez (Spa)

1969 Roger Pingeon (Fra) Luis Ocana (Spa) Martinus Wagtmans (Ned)

1970 Luis Ocana (Spa) Agustin Tamames (Spa) Herman Van Springel (BEL)

1971 Ferdinand Bracke (BEL) Wilfried David (BEL) Luis Ocana (Spa)

1972 José Manuel Fuente (Spa) Miguel Maria Lasa (Spa) Agustin Tamames (Spa)

1973 Eddy Merckx (BEL) Luis Ocana (Spa) Bernard Thévenet (Fra)

1974 José Manuel Fuente (Spa) Joaquim Agostinho (Por) Bernard Thévenet (Fra)

1975 Agustin Tamames (Spa) Domingo Perurena (Spa) Miguel Maria Lasa (Spa)

1976 José Pessarodona (Spa) Luis Ocana (Spa) José Nazabal (Spa)

1977 Freddy Maertens (BEL) Miguel Maria Lasa (Spa) Klaus-Peter Thaler (Dui)

1978 Bernard Hinault (Fra) José Pessarodona (Spa) Jean-René Bernaudeau (Fra)

1979 Joop Zoetemelk (Ned) Francisco Galdos (Spa) Michel Pollentier (BEL)

1980 Faustino Ruperez (Spa) Pedro Torres (Spa) Claude Criquielion (BEL)

1981 Giovanni Battaglin (Ita) Pedro Munoz (Spa) Vicente Belda (Spa)

1982 Marino Lejaretta (Spa) Michel Pollentier (BEL) Sven Ake Nilsson (Zwe)

1983 Bernard Hinault (Fra) Marino Lejaretta (Spa) Alberto Fernandez (Spa)

1984 Eric Caritoux (Fra) Alberto Fernandez (Spa) Raimund Dietzen (Dui)

1985 Pedro Delgado (Spa) Robert Millar (GBr) Francesco Rodriguez (Col)

1986 Alvaro Pino (Spa) Robert Millar (GBr) Sean Kelly (Ier)

1987 Luis Herrera (Col) Raimund Dietzen (Dui) Laurent Fignon (Fra)

1988 Sean Kelly (Ier) Raimund Dietzen (Dui) Anselmo Fuerte (Spa)

1989 Pedro Delgado (Spa) Fabio Parra (Col) Oscar de Jesus Varga (Col)

1990 Marco Giovanetti (Ita) Pedro Delgado (Spa) Anselmo Fuerte (Spa)

1991 Melchor Mauri (Spa) Miguel Indurain (Spa) Marino Lejaretta (Spa)

1992 Tony Rominger (Zwi) Jesus Montoya (Spa) Pedro Delgado (Spa)

1993 Tony Rominger (Zwi) Alex Zülle (Zwi) Laudelino Cubino (Spa)

1994 Tony Rominger (Zwi) Mikel Zarrabeitia (Spa) Pedro Delgado (Spa)

1995 Laurent Jalabert (Fra) Abraham Olano (Spa) Johan Bruyneel (BEL)

1996 Alex Zülle (Zwi) Laurent Dufaux (Zwi) Tony Rominger (Zwi)

1997 Alex Zülle (Zwi) Fernando Escartin (Spa) Laurent Dufaux (Zwi)

1998 Abraham Olano (Spa) Fernando Escartin (Spa) José Maria Jimenez (Spa)

1999 Jan Ullrich (Dui) Igor Gonzalez Galdeano (Spa) Roberto Heras (Spa)

2000 Roberto Heras (Spa) Angel Casero (Spa) Pavel Tonkov (Rus)

2001 Angel Casero (Spa) Oscar Sevilla (Spa) Levi Leipheimer (VSt)

2002 Aitor Gonzalez (Spa) Roberto Heras (Spa) Joseba Beloki (Spa)

2003 Roberto Heras (Spa) Isidro Nozal (Spa) Alejandro Valverde (Spa)

2004 Roberto Heras (Spa) Santiago Perez (Spa) Francisco Mancebo (Spa)

2005 Denis Menchov (Rus) Carlos Sastre (Spa) Francisco Mancebo (Spa)

2006 Alexandre Vinokourov (Kaz) Alejandro Valverde (Spa) Andrey Kashechkin (Kaz)

2007 Denis Menchov (Rus) Carlos Sastre (Spa) Samuel Sanchez (Spa)

2008 Alberto Contador (Spa) Levi Leipheimer (VSt) Carlos Sastre (Spa)

2009 Alejandro Valverde (Spa) Samuel Sanchez (Spa) Cadel Evans (Aus)

2010 Vincenzo Nibali (Ita) Ezequiel Mosquera (Spa) Peter Velits (Slk)

2011 Juan José Cobo (Spa) Christopher Froome (GBr) Bradley Wiggins (GBr)

2012 Alberto Contador (Spa) Alejandro Valverde (Spa) Joaquin Rodriguez (Spa)

2013 Chris Horner (VSt) Vincenzo Nibali (Ita) Alejandro Valverde (Spa)

2014 Alberto Contador (Spa) Christopher Froome (GBr) Alejandro Valverde (Spa)

Eretabel

Eindwinnaar: Alberto Contador (Spa/Tinkoff)
Puntenklassement: John Degenkolb (Dui/Giant)
Bergklassement: Luis Leon Sanchez (Spa/Caja Rural)
Meest strijdlustige: Alberto Contador (Spa/Tinkoff)
Ploegenklassement: Katusha (Rus)

Eindstand

1. Alberto Contador (Spa/TCS) de 3239.9 km in 81u25:05 (gem.: 39.79 km/u)

2. Chris Froome (GBr/Sky) op 01:10

3. Alejandro Valverde (Spa/MOV) 01:50

4. Joaquim Rodriguez (Spa/KAT) 03:25

5. Fabio Aru (Ita/AST) 04:48

6. Samuel Sanchez (Spa/BMC) 09:30

7. Daniel Martin (Ier/GRS) 10:38

8. Warren Barguil (Fra/GIA) 11:50

9. Damiano Caruso (Ita/CAN) 12:50

10. Daniel Navarro (Spa/COF) 13:02

11. Daniel Moreno (Spa/KAT) 16:44

12. Mikel Nieve (Spa/SKY) 19:54

13. Romain Sicard (Fra/EUC) 24:20

14. Wilco Kelderman (Ned/BEL) 25:04

15. Giampaolo Caruso (Ita/KAT) 25:27

++ 16. Maxime Monfort (Bel/LTB) 29:52

17. Sergio Pardilla (Spa/MTN) 32:00

18. Dominik Nerz (Dui/BMC) 37:25

19. Luis Angel Maté (Spa/COF) 42:04

20. David Arroyo (Spa/CJR) 52:51

21. Jesus Hernandez (Spa/TCS) 55:06

22. Christophe Le Mével (Fra/COF) 55:53

23. Oliver Zaugg (Zwi/TCS) 57:28

24. Ryder Hesjedal (Can/GRS) 1u05:25

25. André Cardoso (Por/GRS) 1u07:37

26. Przemyslaw Niemiec (Pol/LAM) 1u11:31

27. Winner Anacona (Col/LAM) 1u11:34

28. Mikel Landa (Spa/AST) 1u11:52

29. Chris Sorensen (Den/TCS) 1u23:47

30. Andrey Amador (CRi/MOV) 1u30:29

31. Jérome Coppel (Fra/COF) 1u34:08

32. José Herrada (Spa/MOV) 1u37:22

33. Paolo Tiralongo (Ita/AST) 1u37:47

++ 34. Bart De Clercq (Bel/LTB) 1u41:09

35. Maxime Mederel (Fra/EUC) 1u41:12

36. Danilo Wyss (Zwi/BMC) 1u43:06

37. Gorka Izagirre (Spa/MOV) 1u43:48

38. Wout Poels (Ned/OPQ) 1u46:07

39. Philip Deignan (Ier/SKY) 1u48:53

40. Alexandr Kolobnev (Rus/KAT) 1u50:51

41. Esteban Chaves (Col/OGE) 1u51:41

42. Alberto Losada (Spa/KAT) 1u54:20

43. Kanstantsin Sivtsov (WRu/SKY) 1u57:37

44. Laurens ten Dam (Ned/BEL) 1u58:47

++ 45. Philippe Gilbert (Bel/BMC) 1u59:36

46. Eduard Vorganov (Rus/KAT) 2u00:04

47. Daniel Teklehaymanot (Eri/MTN) 2u01:38

48. Amets Txurruka (Spa/CJR) 2u04:13

49. Guillaume Levarlet (Fra/COF) 2u06:36

50. Andrey Zeits (Kaz/AST) 2u07:00

51. Andrew Talansky (VSt/GRS) 2u13:46

52. Cadel Evans (Aus/BMC) 2u15:24

53. Adam Hansen (Aus/LTB) 2u15:25

54. Hubert Dupont (Fra/ALM) 2u18:33

55. Louis Meintjes (ZAf/MTN) 2u19:15

56. Luis Leon Sanchez (Spa/CJR) 2u21:17

57. Sérgio Paulinho (Por/TCS) 2u21:35

58. Paul Martens (Dui/BEL) 2u24:50

59. Jacques Janse Van Rensburg (ZAf/MTN) 2u29:38

60. Peio Bilbao (Spa/CJR) 2u30:42

61. Vicente Reynés (Spa/IAM) 2u38:15

62. Tobias Ludvigsson (Zwe/GIA) 2u39:09

63. Imanol Erviti (Spa/MOV) 2u40:02

64. Romain Hardy (Fra/COF) 2u41:27

65. Jonathan Castroviejo (Spa/MOV) 2u43:30

66. Carlos Verona (Spa/OPQ) 2u46:03

67. Alessandro De Marchi (Ita/CAN) 2u46:04

68. Manuel Quinziato (Ita/BMC) 2u47:07

69. Stef Clement (Ned/BEL) 2u50:12

70. Simon Clarke (Aus/OGE) 2u50:34

71. Peter Kennaugh (GBr/SKY) 2u53:30

72. Yury Trofimov (Rus/KAT) 2u56:26

73. Chad Haga (VSt/GIA) 3u00:24

74. Larry Warbasse (VSt/BMC) 3u00:48

75. Michael Matthews (Aus/OGE) 3u02:43

76. Damiano Cunego (Ita/LAM) 3u04:25

77. Cédric Pineau (Fra/FDJ) 3u07:43

78. Jérome Cousin (Fra/EUC) 3u08:26

79. Johan Le Bon (Fra/FDJ) 3u08:57

80. Martijn Keizer (Ned/BEL) 3u09:09

81. Yannick Martinez (Fra/EUC) 3u09:21

82. Adam Yates (GBr/OGE) 3u11:27

++ 83. Romain Zingle (Bel/COF) 3u11:48

84. Rohan Dennis (Aus/BMC) 3u12:44

85. Nathan Brown (VSt/GRS) 3u14:12

86. Koldo Fernandez (Spa/GRS) 3u15:57

++ 87. Kristof Vandewalle (Bel/TFR) 3u17:15

++ 88. Jasper Stuyven (Bel/TFR) 3u17:16

89. George Bennett (NZe/CAN) 3u17:54

90. Javier Moreno (Spa/MOV) 3u22:38

91. Vincent Jérome (Fra/EUC) 3u23:00

92. Merhawi Kudus (Eri/MTN) 3u23:14

93. José Serpa (Col/LAM) 3u27:25

94. Geoffrey Soupe (Fra/FDJ) 3u28:48

95. Dmitry Kozonchuk (Rus/KAT) 3u28:49

96. Rinaldo Nocentini (Ita/ALM) 3u32:16

97. Johannes Frohlinger (Dui/GIA) 3u32:39

98. Javier Aramendia (Spa/CJR) 3u33:12

99. Antonio Piedra (Spa/CJR) 3u33:54

100. Alexey Lutsenko (Kaz/AST) 3u35:42

101. Paolo Longo Borghini (Ita/CAN) 3u38:05

102. Nikias Arndt (Dui/GIA) 3u38:13

++ 103. Sander Armée (Bel/LTB) 3u38:51

104. Kristian Sbaragli (Ita/MTN) 3u39:25

105. Fabio Felline (Ita/TFR) 3u39:25

106. Sébastien Hinault (Fra/IAM) 3u39:43

++ 107. Jens Debusschere (Bel/LTB) 3u40:58

108. Daniele Bennati (Ita/TCS) 3u46:15

109. Elia Favilli (Ita/LAM) 3u46:51

110. Vasil Kiryienka (WRu/SKY) 3u47:48

++ 111. Nikolas Maes (Bel/OPQ) 3u48:00

112. Valerio Conti (Ita/LAM) 3u48:01

113. Sergey Chernetsky (Rus/KAT) 3u50:42

114. Adriano Malori (Ita/MOV) 3u50:52

115. Yaroslav Popovych (Oek/TFR) 3u51:34

116. John Degenkolb (Dui/GIA) 3u51:37

117. Marcel Aregger (Zwi/IAM) 3u51:48

++ 118. Johan Vansummeren (Bel/GRS) 3u52:21

119. Yoann Bagot (Fra/COF) 3u54:14

120. Matteo Tosatto (Ita/TCS) 3u55:01

121. Lluis Mas (Spa/CJR) 3u57:07

122. Maciej Bodnar (Pol/CAN) 4u00:23

123. Jaco Venter (ZAf/MTN) 4u01:04

124. Karol Domagalski (Pol/CJR) 4u03:11

125. Matthias Krizek (Oos/CAN) 4u03:19

126. Patrick Gretsch (Dui/ALM) 4u04:32

127. Pim Ligthart (Ned/LTB) 4u08:30

128. Michael Valgren (Den/TCS) 4u09:18

129. Vegard Breen (Noo/LTB) 4u11:54

130. Martin Velits (Slk/OPQ) 4u15:08

131. Jesse Sergent (NZe/TFR) 4u15:10

132. Damien Gaudin (Fra/ALM) 4u16:59

133. Greg Henderson (NZe/LTB) 4u18:33

134. Yauheni Hutarovich (WRu/ALM) 4u19:04

135. Sam Bewley (NZe/OGE) 4u19:58

136. Ramon Sinkeldam (Ned/GIA) 4u20:05

137. Maarten Tjallingii (Ned/BEL) 4u23:51

138. Maximiliano Richeze (Arg/LAM) 4u24:33

139. Gerald Ciolek (Dui/MTN) 4u26:37

140. Dan Craven (Nam/EUC) 4u27:05

141. Luke Rowe (GBr/SKY) 4u27:51

142. Jonathan Fumeaux (Zwi/IAM) 4u28:55

143. Nathan Haas (Aus/GRS) 4u29:11

144. David Millar (GBr/GRS) 4u33:28

145. Roberto Ferrari (Ita/LAM) 4u35:14

146. Pirmin Lang (Zwi/IAM) 4u36:02

147. Mitch Docker (Aus/OGE) 4u37:10

148. Natnael Berhane (Eri/EUC) 4u39:01

149. Guillaume Boivin (Can/CAN) 4u41:16

150. Jacopo Guarnieri (Ita/AST) 4u44:59

151. Robert Wagner (Dui/BEL) 4u47:08

152. Gert Joeäär (Est/COF) 4u47:19

153. Laurent Mangel (Fra/FDJ) 4u49:48

154. Sébastien Turgot (Fra/ALM) 4u51:45

155. Jay Thomson (ZAf/MTN) 4u51:54

156. Francesco Lasca (Ita/CJR) 4u53:04

157. Jimmy Engoulvent (Fra/EUC) 5u01:15

158. Carlos Betancur (Col/ALM) 5u13:39

159. Andrea Guardini (Ita/AST) 5u22:23

Meer over

Wilt u belangrijke informatie delen met De Morgen?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van De Morgen rust uiteraard copyright. Linken kan altijd, eventueel met de intro van het stuk erboven.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234