Zaterdag 06/03/2021

Kerstmis

Kerststal-rel in Holsbeek: dan toch kerststal in gemeentehuis

De N-VA-oproep in Holsbeek. Beeld rv
De N-VA-oproep in Holsbeek.Beeld rv

Het gemeentehuis van Kortrijk-Dutsel bij Holsbeek krijgt dan toch een kerststal. De gemeente besliste eerder op aanvraag van Groen-schepen Annelies Vander Bracht om er dit jaar geen te plaatsen, maar komt daar nu op terug na massaal protest. Onder meer de lokale N-VA-afdeling toonde zich erg kritisch: "Duidelijk lesje in democratie nodig". 

Er zal dit jaar dan toch een kerststal zichtbaar zijn in het gemeentehuis van Kortrijk-Dutsel bij Holsbeek. Nochtans werd aanvankelijk beslist om er geen te plaatsen. Volgens voormalig eerste schepen Achiel Claes (CD&V) gebeurde dat op vraag van de gemeentescretaris omdat de stal "te uitdagend voor moslims" zou zijn. "Dat is toch je reinste onzin", zegt Claes. "Kerstmis is toch gewoon een traditie? Waarom kunnen wij die niet gewoon normaal verderzetten? Er wonen, bij wijze van spreken, misschien vier moslims in Holsbeek en die gaan écht niet komen klagen omdat er een kerststal in het gemeentehuis staat."

"Zo neutraal mogelijk zijn"

Volgens schepen Annelies Vander Bracht (Groen) is die "onzinnige reden" echter helemaal niet de motivatie achter het wegnemen van de kerststal. "Wij hebben dat gedaan omdat er scheiding moet zijn tussen kerk en staat. Om zo neutraal mogelijk te blijven, hebben wij dat kerststalletje weggenomen. Dat afschuiven alsof er enkel moslims aan de oorzaak hiervan liggen, zou maar al te simpel zijn. Dat heeft niet alleen iets met moslims te maken. Ook homo's of slachtoffers van pedofiele Brugse priesters zullen dezer dagen niet staan te springen voor een symbool van de kerk."

Die 'bijstelling' weerhield de lokale afdeling van de N-VA er echter niet van om de inwoners van Holsbeek op te roepen om nu dinsdag met zoveel mogelijk kerststallen naar de gemeenteraad te komen als signaal. "Onze groene schepen Annelies Vander Bracht en onze gemeentesecretaris hebben duidelijk een lesje in democratie nodig. Kerstmis is een nationale feestdag. Een kerstboom en een kerststal behoren tot onze folklore en tradities. Het is tijd om onze normen en waarden te verdedigen. Het is tijd dat alle partijen in Holsbeek hieromtrent een duidelijk standpunt innemen."

De N-VA vraagt ook dat de gemeentesecretaris zich van politiek zou onthouden. "Voor onze gemeentesecretaris hebben we eveneens een duidelijke boodschap: 'Als u het beleid wil bepalen, ga dan op een lijst staan'." Dat ook staatssecretaris voor Asiel en Migratie Theo Francken (N-VA) uit buurgemeente Lubbeek de oproep deelde, wekte al verontwaardiging op op Twitter.

Meer over

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234