CoronamaatregelenItalië
Italianen snakken naar ‘la dolce vita’: pas geopende cafés en restaurants worden overrompeld
Terwijl het geduld van de Belgen nog op de proef wordt gesteld, kunnen de Italianen sinds kort weer op café en restaurant. Ondanks het minder mooie weer worden heel wat horecazaken ronduit ‘bestormd’.
Nadat bijna heel Italië geel is ingekleurd, wat betekent dat in de meeste gebieden de infectiegraad relatief laag is, neemt la dolce vita er opnieuw de overhand. Cafés en restaurants mogen tot 18 uur mensen aan tafel bedienen onder strikte voorwaarden. Restaurateurs in Rome, Milaan en Firenze maken melding van een enorme toestroom van hongerige en dorstige klanten. Ze roepen de regering op om de cafés en restaurants ook ‘s avonds te laten openen. Ze hopen de zware verliezen van de afgelopen weken te kunnen compenseren.
De gezondheidsautoriteiten reageren bezorgd op de massale drukte in de stadscentra. Minister van Volksgezondheid Roberto Speranza waarschuwde voor nonchalant gedrag. De classificatie van regio’s als gele zones betekent niet “dat we aan het gevaar zijn ontsnapt”, zei hij. Mensen moeten “uiterst voorzichtig blijven als we de voortgang van de afgelopen weken niet willen terugdraaien”. De Wereldgezondheidsorganisatie WHO heeft gewaarschuwd dat de versoepeling te vroeg zou kunnen komen.
In de zestien ‘gele’ regio’s in Italië hebben de inwoners sinds 1 februairi iets meer vrijheid gekregen. Daar mogen restaurants en cafés dus overdag ook weer klanten bedienen. Naar schatting bijna 300.000 van deze horecagelegenheden - iets meer dan 80 procent van het totaal - kunnen daarvan profiteren. De inwoners mogen ook weer naar andere zones met een lage infectiegraad reizen.
In Rome hebben toeristische attracties zoals het Colosseum en het Pantheon hun deuren weer geopend. Ook de Sixtijnse Kapel en het Vaticaanmuseum zijn weer open voor bezoekers, na een sluiting van 88 dagen. In veel van de culturele topattracties in Rome is het echter rustig, met soms meer medewerkers dan bezoekers. Buitenlandse toeristen zijn vrijwel afwezig.
De overige vijf regio’s - Sicilië, Sardinië, Puglia, Umbrië en Zuid-Tirol - blijven oranje. Dat houdt in dat bij de horeca alleen kan worden afgehaald en mensen zonder geldige reden in de buurt van hun huis moeten blijven. Musea zijn er gesloten.
In het hele land blijft een avondklok gelden vanaf 22.00 uur ‘s avonds.
De coronapandemie heeft Italië zwaar getroffen, met meer dan 2,6 miljoen besmettingen en meer dan 91.000 overlijdens. Zondag kwamen er 11.641 besmettingen en 270 sterfgevallen bij. Italië heeft momenteel een incidentie van 139 gevallen op 100.000 inwoners op zeven dagen tijd en dat is vergelijkbaar met België (139,1).