✦
Iraakse regering ontslaat rechter proces-Saddam wegens 'partijdigheid'
De Iraakse regering heeft rechter Abdallah al-Amery uit zijn functie ontzet. Hem werd een 'gebrek aan objectiviteit' in het proces-Saddam aangewreven.
Al-Amery leidde het proces tegen ex-president Saddam Hoessein wegens genocide op de Koerden. Volgens een woordvoerder beschouwde de regering in de Groene Zone Al-Amery niet meer als onpartijdig en onafhankelijk. Het zat de bewindslui in Bagdad onder meer dwars dat de rechter Saddam weigerde aan te spreken als (voormalig) 'dictator'.
Met haar besluit maakt de regering een bocht van 180 graden. Maandag nog luidde het dat het kabinet "zich niet bemoeit met aangelegenheden van het Hooggerechtshof". Maar de grens tussen uitvoerende en rechterlijke macht werd dan toch overschreden door deze rechtstreekse ingreep van de regering.
De opvolger van Al-Amery heeft gisteren al meteen orde op zaken proberen te stellen. Toen Saddam protesteerde tegen de inmenging van de regering in het proces, heeft de nieuwe voorzitter van de rechtbank hem uit de zaal laten verwijderen.
In Irak hebben gisteren nieuwe geweldsuitbarstingen plaats gehad, waarbij zes leden van de veiligheidstroepen het leven verloren. In een buitenwijk van Bagdad had een zelfmoordaanslag op een politiepost plaats en daarbij kwamen drie agenten om. Tien anderen geraakten gewond.
In de stad Baladrus kwamen twee Iraakse soldaten om bij een explosie, terwijl een van hun officieren zwaar gewond werd. Ten slotte werd in de stad Baquba een politieman door onbekende gewapende mannen in volle straat doodgeschoten. (FS)