Ideale bloeddruk halveert kans op hartkwaal
Vrouwen van middelbare leeftijd die hun ideale bloeddruk (120 op 90) weten vast te houden, hebben liefst 56 procent minder kans om een hartkwaal te ontwikkelen. Bij mannen is dat 32 procent, aldus nieuw internationaal onderzoek gecoördineerd door dr. Jan Staessen van de K.U.Leuven.
Niet alle hartkwalen zijn te vermijden. Aangeboren of erfelijke defecten bijvoorbeeld kunnen niet verholpen worden door een gezondere levenswandel. Drie belangrijke factoren spelen in 85 procent van de te vermijden kwalen een doorslaggevende rol: te hoge bloeddruk, (slechte) cholesterol en roken, in die volgorde.
"We weten dat vrouwen doorgaans langer leven dan mannen, maar dat ze klagen over hun mindere levenskwaliteit en slechtere gezondheidstoestand. Door hun bloeddruk met amper 15 punten te verlagen, kunnen heel veel van die ouder wordende vrouwen hartkwalen vermijden, waardoor hun levenskwaliteit sterk toeneemt", aldus Staessen in Het Nieuwsblad.
Als hij erfelijke en aangeboren aandoeningen meetelt, komt dr. Staessen uit op twee op de vijf vrouwen met een te hoge bovendruk (de maximale druk wanneer de linker hartkamer samentrekt en het bloed door de aorta stuwt), die baat zouden hebben door hun bloeddruk met 15 punten te verlagen. Bij mannen gaat het om een vijfde minder hartlijders. Staessen dringt bijgevolg aan op het "agressiever bewaken van de eigen bloeddruk bij het ouder worden". (belga/mvdb)
3 belangrijke factoren spelen in 85 procent van de te vermijden kwalen een doorslaggevende rol: te hoge bloeddruk, (slechte) cholesterol en roken