Donderdag 08/06/2023

Horeca

Horeca dreigt auteursrechten te moeten betalen voor muziek die niet is gedraaid

Cafébaas Lino Van Reeth in café Ventura op de Vrijdagsmarkt in Gent. Beeld Wouter Van Vooren
Cafébaas Lino Van Reeth in café Ventura op de Vrijdagsmarkt in Gent.Beeld Wouter Van Vooren

Cafés en restaurants zullen dit jaar waarschijnlijk in totaal vijf maand gesloten zijn. Toch vrezen ze dat ze bijna de volle pot moeten betalen aan auteursrechten voor de muziek die ze spelen in hun zaak. Dat schrijven De Standaard en Gazet van Antwerpen. Volgende week is een overleg gepland.

HR en Belga

Het is weinig waarschijnlijk dat de horecazaken nog de deuren mogen openen dit jaar. Bijgevolg zullen ze in 2020 vijf maanden de deuren gesloten hebben. Toch moeten ze vrijwel de volledige auteursrechtenvergoeding ­betalen aan Unisono, het inningsplatform van onder meer de auteurs­vereniging Sabam. Unisono biedt de horecazaken momenteel slechts een 'solidariteitskorting' van één maand aan op het jaarforfait.

“Het is heel vreemd dat onze leden auteursrechten moeten betalen voor de maanden waarop ze verplicht gesloten zijn”, zegt Matthias De Caluwe van Horeca Vlaanderen. “We willen een factuur die op een eerlijke en objectieve manier berekend wordt”, vult Pierre Poriau van de Fédération ­Horeca Wallonie aan.

De drie regionale horecafederaties van het land overleggen volgende week met Unisono. “Ik wil daar niet op vooruitlopen, omdat we het overleg alle kans op slagen ­willen geven”, zegt Olivier Maeterlinck van Unisono.

Compensaties

“Horeca­zaken betalen elk jaar een forfaitbedrag. In april zijn we al overeengekomen dat ze voor één maand geen auteursrechten moesten betalen. We hebben zeker begrip voor het feit dat ze langer moesten sluiten dan die ene maand. Anderzijds zijn ook de auteurs en musici ontzettend hard getroffen. Ook zij hebben al heel veel inkomsten zien wegvallen.” Unisono hoopt dat de federale regering met compensaties voor auteurs en artiesten over de brug komt.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234