Coronavirus
Geen funshopping en geen familiefeest: dit heeft het Overlegcomité beslist
Goed nieuws voor de winkeliers: die mogen vanaf dinsdag de deuren weer openen, zij het onder strikte voorwaarden. Wat de feestdagen betreft, worden de regels enkel voor alleenstaanden licht versoepeld. Dit heeft het Overlegcomité beslist.
Ons land blijft momenteel in alarmfase 4, de allerhoogste fase. Volgens de modellen zullen de cijfers pas midden januari laag genoeg zijn om de maatregelen wat los te laten. Een derde golf zal immers nog zwaarder zijn dan een tweede golf, waarschuwt premier Alexander De Croo (Open Vld).
Winkels
Niet-essentiële winkels mogen weer open vanaf dinsdag 1 december. Het winkelen zal echter alleen moeten gebeuren en zo kort mogelijk. Funshoppen blijft dus uit den boze. Winkeluitbaters zullen verantwoordelijk gesteld worden om de wachtrijen voor hun zaak volgens de regels te laten verlopen, en klanten moeten afstandsregels respecteren.
“We rekenen op ieders verantwoordelijkheidszin”, benadrukt premier De Croo. “Die van de handelaars, van de lokale overheden, maar ook van ons allemaal. Als u gaat winkelen, houd u dan aan de basisregels: ontsmet uw handen, draag uw mondmasker. Als er te veel volk is, kom dan terug op een rustiger moment.”
Musea en zwembaden
Musea mogen vanaf dinsdag weer bezoekers ontvangen. Uiteraard met respect voor de afstandsregels.
Zwembaden gaan ook weer open. Contactberoepen, zoals kappers en schoonheidsspecialisten, zullen nog even geduld moeten uitoefenen.
Feestdagen
Kerst zal er dit jaar anders uitzien, bevestigt premier De Croo. “We zullen vieren met ons eigen gezin, met minder mensen, kleinschaliger en intiemer.”
“We willen erover waken dat met kerstavond niemand alleen zal moeten zijn”, verzekert De Croo. Alleenstaanden zullen daarom op 24 of 25 december hun twee nauwe contacten tegelijk mogen nodigen. Dat wordt de enige versoepeling voor de feestdagen. De avondklok blijft gelden en er komt ook een nationaal vuurwerkverbod met oudjaar.
Grenscontroles
Premier De Croo benadrukt dat voorzichtigheid geboden blijft bij reizen naar het buitenland. Niet-essentiële reizen blijven ten sterkste afgeraden.
De regering beslist ook om grenscontroles te houden. Er zal onder meer gecontroleerd worden of de Passenger Locator Form ingevuld is. Zo moet in de gaten gehouden worden of quarantainemaatregelen van reizigers uit de rode zone gerespecteerd worden.
Horeca
De horeca moet in principe dichtblijven tot 1 februari. Op 15 januari is er wel nog een evaluatie voorzien. De redenering daarachter is dat we pas vanaf 15 januari in een veilige zone zullen zitten.