Woensdag 29/06/2022

AchtergrondGaybashing

‘Feiten laten een zeer zware indruk achter’: school reageert geschokt na beelden van gaybashing in Oudenaarde

null Beeld rv
Beeld rv
Ronny De Coster

Het brutale geval van gaybashing maandagavond in Oudenaarde heeft een storm van verontwaardiging opgewekt. ‘De feiten laten een zeer zware indruk achter op de leerlingen en leerkrachten van onze school’, zegt Ann Van Landuyt, directrice van het GO! Atheneum Oudenaarde, waar zowel het slachtoffer als de vermoedelijke daders schoollopen.

De feiten hebben zich afgespeeld maandag na schooltijd in de buurt van het gebouw van de Belastingdienst aan de Marlboroughlaan in Oudenaarde. Op beelden die circuleren op sociale media is te zien, hoe twee jongeren bijzonder brutaal te keer gaan tegen een jongen. Ze geven hun slachtoffer een paar rake klappen op het hoofd en schoppen de jongen ook. In een ander filmpje is te zien hoe dezelfde agressieve tieners een regenboogvlag van een mast halen. Of er iemand een schaar heeft om te helpen, vraagt één van de daders, die ook voortdurend spottende opmerkingen maakt. “Wat denken jullie? Homodag? Hier homodag!” klinkt het verschillende keren . De jongeren maken de vlag los, lopen ermee naar de Schelde en gooien ze met veel jolijt in het water.

Als een schokgolf

Enkele omstanders moedigen de twee nog aan, maar het schouwspel lokt ook grote verontwaardiging uit bij andere scholieren. Enkelen zijn zo geschokt, dat ze de politie verwittigen. Agenten kunnen de twee agressieve tieners snel oppakken.

Zowel het slachtoffer als de verdachten zijn leerlingen van het GO! Atheneum Oudenaarde. Het schoolteam en de leerlingen reageren geschrokken. “Dit voorval grijpt me heel sterk aan”, zegt Ann Van Landuyt, directrice van de middelbare school aan de Schelde. “ Niemand verdient het om te worden aangepakt om wie of wat hij is. Onze school is erg geschrokken en leeft mee met het slachtoffer en zijn familie. De leerkrachten hebben intussen het voorval besproken met de leerlingen in klasgesprekken. Ook Casa Rosa heeft haar hulp aangeboden om met de leerlingen te werken rond holebi- en transgenderthema’s. Een aanbod waar we graag op ingaan”, zegt ze.

De directrice verzekert dat haar school niet bij de pakken blijft zitten. “De leerlingenraad is vandaag nog samengekomen om een sterke actie uit te werken als antwoord op dit zinloos geweld. Ook de jeugdraad van Oudenaarde heeft contact met ons opgenomen om samen iets te organiseren als tegensignaal” vertelt Van Landuyt.

De gebeurtenissen beroeren ook het hogere schoolbestuur. “Dit zijn harde beelden, dit kan gewoon niet. Respect en gelijkwaardigheid behoren tot onze kernwaarden. Bij ons is er geen plaats voor holebi- en transgenderhaat”, zegt Ciska Philips, algemeen directeur van GO! scholengroep Vlaamse Ardennen. “Dit voorval bewijst helaas dat het noodzakelijk blijft om in te zetten op respect, gelijkwaardigheid en tolerantie”, bedenkt Philips.

‘Iedereen verdient respect’

Burgemeester Marnic De Meulemeester (Open Vld) reageerde dinsdagochtend al met verbijstering en ongeloof. “Oudenaarde is een gastvrije en verdraagzame stad waar iedereen welkom is en respect verdient. Dat we uitgerekend op de Dag Tegen Homofobie te maken krijgen met dit soort geweld, schokt me enorm. Ik prijs me gelukkig dat de politie de verdachten snel heeft kunnen vatten en hoop op een strenge bestraffing”, zegt de burgemeester.

Politiecel

De twee verdachten blijven nog een tweede nacht in de politiecel. Omdat ze nog minderjarig zijn, heeft het parket van Oost-Vlaanderen ze ter beschikking gesteld van de jeugdrechter. Daar moeten ze woensdag verschijnen. De jeugdrechter kan beslissen om de jongeren te verwijzen naar een gesloten instelling.

Meer over

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234