NieuwsOorlog in Oekraïne
EU trekt half miljard extra uit voor militaire hulp Oekraïne
De Europese Unie trekt nog eens 500 miljoen euro uit voor de levering van wapens en materieel aan Oekraïne. De ministers van Buitenlandse Zaken van de EU-lidstaten bereikten daarover maandag in Brussel een akkoord.
Volgens EU-buitenlandchef Borrell is de nieuwe bijdrage nodig omdat Rusland in Oekraïne “ernstige oorlogsmisdrijven” pleegt. “De ongekende Russische agressie heeft enorme impact op de Europese veiligheid”, zei minister Hoekstra van Buitenlandse Zaken. “Dit vereist dat we snel handelen. Oekraïne verdient onze maximale steun.” Eind februari trok de EU al 450 miljoen euro uit voor wapens aan Oekraïne, de eerste keer dat Europa offensieve aanvalswapens leverde.
De ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie bereikten ook een akkoord over het ‘strategisch kompas’, de veiligheidsstrategie van de Europese Unie. Het kompas voorziet onder meer in de oprichting van een snelle interventiemacht van vijfduizend militairen die bij een crisis kunnen worden ingezet. Duitsland zal de kern van deze interventiemacht vormen, zei de Duitse minister van Defensie Lambrecht in Brussel.
Lees ook:
Volg de laatste ontwikkelingen in onze liveblog.
‘Geen Europees leger’, maar EU wil wel snelle militaire reactiemacht van 5.000 man op de been brengen
De discussie over het strategisch kompas begon twee jaar geleden en werd urgent na de Amerikaanse terugtrekking uit Afghanistan, toen bleek hoezeer Europa afhankelijk is van Amerikaanse steun bij de evacuatie uit Kabul. Het kompas is geen antwoord op de oorlog in Oekraïne. De collectieve verdediging van Europa blijft een taak voor de Navo. De militaire activiteiten van de EU zijn complementair, aldus EU-buitenlandchef Borrell. De interventiemacht zou bijvoorbeeld kunnen worden ingezet bij crises in Afrika of het Midden-Oosten.
Verder benadrukte Borrell het belang van hogere defensie-uitgaven. Ook kunnen de EU-lidstaten hun defensie-uitgaven beter besteden door beter samen te werken. Op dit moment geven ze vier keer zo veel geld uit aan defensie als Rusland, zonder hetzelfde resultaat te bereiken.