Donderdag 01/06/2023

Belangrijk nieuwsOorlog in Oekraïne

Eerste resultaat onderhandelingen: Rusland zegt operaties bij Kiev te beperken, VS blijven sceptisch

Oekraïense militairen graven loopgraven op een positie ten noorden van de hoofdstad Kiev.   Beeld AP
Oekraïense militairen graven loopgraven op een positie ten noorden van de hoofdstad Kiev.Beeld AP

Rusland gaat de militaire operaties om Kiev en Tsjernihiv in te nemen flink verminderen. Dat heeft de Russische onderminister van Defensie Alexander Fomin bekendgemaakt na afloop van de onderhandelingsronde tussen Oekraïne en Rusland in Istanboel. De Russische stap is het eerste grote resultaat van de vredesbesprekingen die al weken worden gevoerd om de oorlog te beëindigen.

Stieven Ramdharie

De Russische stap zou het eerste concrete resultaat kunnen zijn in de vredesbesprekingen die al weken worden gevoerd om de oorlog te beëindigen. Volgens Fomin is besloten om de gevechtsoperaties rond de twee steden drastisch te beperken om wederzijds vertrouwen te creëren zodat de onderhandelingen goed blijven verlopen. Ook moet de Russische stap de basis leggen voor de verdere besprekingen.

“Het besluit is genomen om de militaire activiteiten in de richting van Kiev en Tsjernihiv radicaal, en met een ruim verschil, te beperken”, aldus Fomin. Volgens de onderminister zal de Russische militaire top meer details bekendmaken over de maatregel zodra de onderhandelingsdelegatie is teruggekeerd in Moskou.

Woorden en daden

De Verenigde Staten reageerden weinig enthousiast op de aankondiging. Er is wat Rusland zegt en er is wat Rusland doet, benadrukte de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antony Blinken. “De VS zijn gefocust op het laatste.” De minister zei dat de regering-Biden nog geen aanwijzingen ziet dat Moskou de onderhandelingen met Kiev echt serieus neemt. Hij riep de Russen op de agressie richting Oekraïne te stoppen en de troepen terug te trekken

Ook de Britten reageerden terughoudend op de uitkomsten van het vredesberaad in Turkije. Zij verwachten net als de Amerikanen concrete stappen van de Russen, en doen dat in vergelijkbare bewoordingen. De regering in Londen zal Rusland beoordelen op zijn daden, niet op zijn woorden, aldus een woordvoerder. “We willen niets minder zien dan een complete terugtrekking van het Russische leger van Oekraïense bodem.”

De Britse premier Boris Johnson stelde mede namens de VS, Frankrijk, Duitsland en Italië dat van een meer ontspannen houding van het Westen geen sprake kan zijn. De leiders van de vijf landen overlegden dinsdag telefonisch over de oorlog in Oekraïne. “Ze waren het erover eens dat we even vastberaden moeten blijven tot de horror in Oekraïne afgelopen is”, verklaarde Johnson. De landen spraken ook over de noodzaak om minder afhankelijk te worden van Russische fossiele brandstoffen.

Donbas

De opmerkelijke bekendmaking van Rusland komt nadat een hoge militair vorige week aankondigde dat het leger zich in de komende weken ging richten op inname van de Donbas en niet meer op het omsingelen en innemen van de hoofdstad Kiev.

Volgens de VS begonnen de Russische troepen ten noordwesten van Kiev toen ‘defensieve posities’ in te nemen, maar de strijd rond de hoofdstad werd niet beëindigd. De generale staf moet nu duidelijkheid gaan verschaffen wat Moskou verstaat onder het flink afbouwen van de gevechtsoperaties.

Topontmoeting

De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Mevlut Cavusoglu zei dat de ministers van Buitenlandse Zaken van beide landen binnenkort met elkaar om de tafel gaan om tot een akkoord te komen. Cavusoglu, die sprak van “de meest betekenisvolle vooruitgang’ tot nu toe, zei dat een topontmoeting tussen de Russische president Poetin en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ook is besproken.

Moskou zei dinsdag dat zo’n topontmoeting tot de mogelijkheden behoort als een ontwerpakkoord eenmaal klaar is. Eerder deze maand werd duidelijk dat Poetin bereid was tot zo’n gesprek om de moeilijkste kwesties te bespreken, zoals de Russische eisen dat Kiev de Russische annexatie van de Krim accepteert en de separatistische republieken in de Donbas erkent.

Neutraal

Tijdens de besprekingen werd een voorstel van de Oekraïense delegatie besproken dat tegemoet moet komen aan het Russische verzet tegen een Oekraïens lidmaatschap van de NAVO. Kiev is bereid akkoord te gaan met een neutrale status die lidmaatschap van de NAVO onmogelijk maakt. In ruil wil Oekraïne echter wel veiligheidsgaranties van diverse landen om een nieuwe Russische invasie in de toekomst te voorkomen.

De Oekraïense regering stelde voor dat de NAVO-landen Turkije, Polen en Canada evenals Israël garant moeten gaan staan voor de veiligheid van het land. Of het acceptabel is voor Moskou dat drie lidstaten van de NAVO verantwoordelijk worden voor de veiligheid van Oekraïne, moet in de komende weken duidelijk worden.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234