Een kunstencentrum dat artistiek asiel verleent
theater
Kunstencentra hebben niet alleen een receptieve functie. Ze kunnen ook onderdak bieden aan kunstenaars. Het Gentse Nieuwpoorttheater gaat zelfs zover zichzelf op te vatten als asielcentrum voor kunstenaars-onderzoekers. Onder noemers als 'Vliegend Blad', 'Wintergasten' en 'Machine Centred Humans' werden een seizoen lang sporadisch toonmomenten en debatten georganiseerd waarop de toeschouwer een glimp kon opvangen van wat dat zoal concreet betekent. Van 26 april tot en met 4 mei wordt een en ander gebundeld tijdens State of Waste, een kleinschalig maar intens festival. Op twee verschillende plekken gooit het kunstencentrum de deuren wagenwijd open.
Eerst en vooral is er het Nieuwpoorttheater zelf, waar een week lang verschillende producties worden getoond, waaronder enkele primeurs. Zo giet Edit Kalor haar computerexperimenten voor het eerst in een min of meer afgewerkte vorm, in de voorstelling Or Press Escape. En er is de première van Balling, een productie van Woestijn '93. Nieuwpoort-Visserij, het recentelijk verworven tweede platform dat dienst doet als onderzoekscentrum, wordt acht dagen lang telkens gedurende vierentwintig uur bezet door kunstenaars met wie het Nieuwpoorttheater affiniteiten heeft. Onder de bezetters bevinden zich Benjamin Verdonck, Geert Six, Raven Ruëll, Mohammed Benaouisse, Jan Joris Lamers en vele anderen. (TR)
State of Waste, van 26 april tot en met 4 mei in het Nieuwpoorttheater in Gent. Info: www.nieuwpoorttheater.org of 09/223.00.00.