Donald Rumsfeld geniet geen immuniteit in folteringszaak
Voor twee voormalige Amerikaanse huurlingen is het licht op groen gezet voor gerechtelijke vervolging van oud-minister van Defensie Donald Rumsfeld wegens diens rol in het folteren van het duo. Een federaal beroepshof in Chicago bepaalde gisteren dat Rumsfeld in de kwestie geen immuniteit geniet. Dat hebben Amerikaanse media en de BBC gemeld.
De eisers, Donald Vance en Nathan Ertel, zeggen dat zij maandenlang in barre omstandigheden zijn vastgehouden door VS-troepen in Irak. De twee klokkenluiders werkten voor het "Iraakse" bedrijf Shield Group Security.
Amper bewijs
Volgens de rechter konden zij amper bewijs voorleggen dat Rumsfeld persoonlijk het beleid uitstippelde dat verantwoordelijk was voor de veronderstelde schendingen van hun grondwettelijke rechten. Vance en Ertel ontdekten dat hun bedrijf zich schuldig maakte aan het omkopen van hoge Iraakse functionarissen, en dat het bedrijf betrokken was bij een resem illegale praktijken, waaronder wapenhandel.
Nooit vervolgd
Zo blijven de donkere wolken zich opstapelen boven 'Rummie'. Enkele dagen geleden nam een rechter in Washington eenzelfde besluit in een zaak van een legerveteraan die zegt dat hij in Irak is gemarteld en die schadevergoeding van de oud-Defensieminister eist. De man werd ervan beschuldigd, informatie aan de vijand te hebben verschaft. Merkwaardig genoeg werd hij daar nooit voor vervolgd. (belga/adha)