Vrijdag 09/06/2023

dereistrendsin2010

Reizen met reden

2010 staat in het teken van internationale evenementen die het toerisme in land, stad of regio zullen aanwakkeren. Mooi voorbeeld is het WK voetbal in Zuid-Afrika. Het gastland doet nu al zijn best om volgend jaar een goede beurt te maken. Zowel in Johannesburg als Kaapstad wordt aan infrastructuur en veiligheid gewerkt. Mossel Bay gaf alle ambtenaren Spaanse en Portugese taalles, zodat dit kuststadje klaar is om niet alleen voetbalploegen, maar ook toeristen uit Zuid-Amerika te verwelkomen. Nederland is dan weer creatief met caravan en organiseert de Oranje Camping Tour. Een slimme Nederlander huurde bijna de gehele Zuid-Afrikaanse vloot van mobilhomes af om gedurende twintig dagen het Nederlandse team door Zuid-Afrika te volgen. Uiteraard is er tussen de wedstrijden door tijd voor uitstappen naar onder meer het Krugerpark. In Whistler en Vancouver (Canada) vinden in februari de Winterspelen plaats. Om het tekort aan logies op te vangen doen zelfs heuse cruiseschepen dienst als drijvend hotel in de haven van Vancouver. Kopenhagen blijft ook na de Klimaattop een groene stad. In het Avenue Hotel staan elektrische fietsen, die 60 km kunnen rijden, ter beschikking van de gasten.

Volgens Simon Thompson, zaakvoerder van marktonderzoeksbureau Change Nation, neigt een nieuwe reistrend naar meer authenticiteit. “Steeds meer reizigers willen de lokale keuken proeven en in contact komen met de plaatselijke bevolking.” De drang naar authentieke ervaringen uit zich op vele manieren: bij ons biedt AirStop nu ook JobStop aan, een service om ergens in de wereld aan vrijwilligerswerk te gaan doen. Daarnaast is er een trend merkbaar naar beleefvakanties. Sites als Spa in Spain, waar wellness wordt gelinkt aan een zonnig verblijf op de Balearen, spelen hierop in. Ook qua logies is de reiziger eerder op zoek naar authenticiteit. Een mooi voorbeeld hiervan is de Sextantio Albergo Diffuso in de Abruzzen. Het hotel staat in Santo Stefano di Sessanio, een fraai bewaard middeleeuws dorpje. Van de handgemaakte zeepjes in de badkamers tot de originele meubelen: in dit hotel ligt de nadruk op puurheid. Volgens Claus Sendlinger, CEO van Design Hotels, is dit de nieuwe richting die hotels zullen uitgaan. “Het zijn plaatsen waar mensen het gevoel hebben erbij te horen: ze willen geen vreemde zijn in een nog vreemder land”.

Geen tijd of zin om alle details voor je citytrip naar New York zelf te regelen? Dat enkel beroemdheden en miljonairs een beroep doen op reisconciërges en -butlers is niet langer waar. In België biedt touroperator Kuoni ook conciërgediensten aan. Zin om een gospeldienst mee te maken in Harlem, een kookcursus in Zuid-Afrika of een helikoptervlucht over Vancouver, dan regelt de concierge deze uitstapjes voor jou. Handig voor wie zelf niet graag gidsen uitpluist of uitstapjes organiseert, en het breed genoeg heeft om hier een meerprijs voor te betalen.

Nachtje pop-uphotel

Waar er ergens in de wereld tijdelijk meer hotelbedden nodig zijn, daar zal je ze zien opduiken. Een voorloper van de echte pop-ups zagen we al in Schiphol en Amsterdam, bij hotelgroep Citizen M . Smaakvolle kamers opgetrokken in een karkas van industrieel staal, eenvoudig te bouwen en ook weer te ontmantelen. Je slaapt er vanaf 99 euro en je voert je eigen hotelkamerwensen in bij de check-inautomaat . Een ander voorbeeld is de Travelodge hotelketen die in West-Londen zijn eerste pop-uphotel opende met kamers voor 30 euro. Ook het Engelse M-hotel plant tientallen pop-uphotels waarvan het eerste eind volgend jaar in Angola opengaat.

Crisis of niet?

Laat de Belg zijn reisplannen nu echt varen om budgettaire redenen? Ondanks het recente nieuws dat bij de traditionele Belgische touroperators de boekingen tijdens zomer 2009 met 6 procent daalden, is niet iedereen ontevreden. “Net zoals in elke branche, moet je creatief zijn en tijdens moeilijke tijden en met een goed product op de proppen komen.” Vertelt Patrick De Pauw, marketing director van Connections. “Wij als Connections proberen de markt wakker te houden en op het juiste moment met interessante acties af te komen. Zo zagen we dit jaar een enorme stijging op de boekingen naar de States, Zuid-Afrika en Namibië en die trend zal zich zeker in 2010 voortzetten. Ook merken we dat er veel meer vroeg wordt geboekt, zelfs door jongeren. Reizigers willen tegenwoordig zeker zijn van een interessante prijs voor hun ticket en wachten de lastminuteboekingen niet meer af. Een derde trend is dat reizigers zich beter en meer informeren via internet en verschillende reisbureaus bezoeken vooraleer ze een boeking doen. De hedendaagse reiziger is kritisch en zoekt naar toffe bestemmingen aan interessante prijzen. Als hij een interessante prijs heeft gevonden, vertrekt hij, crisis of niet.” Lonely Planet voorspelt ook groei voor Latijns-Amerika, waar landen zoals Mexico en Peru miljoenen investeren om de infrastructuur voor de meerwaardezoekende toerist op punt te stellen. Brazilië, Argentinië en Uruguay zijn hot, hier krijg je waar voor je peso. Landen zoals Colombia, Panama en Argentinië krijgen er de komende jaren tal van luxelogies bij, zodat niet alleen de lowbudgetreiziger, maar elk type bezoeker hier zijn ding vindt.

Nieuw in de lucht

Brussels Airport schudt zijn rol als underdogluchthaven af dankzij de nieuwe bestemmingen van Jet Airway, Etihad Airways en het kersverse partnership met Star Alliance. Nu kan de Belg ook vanaf Zaventem richting Azië, Oceanië, Afrika en Amerika vliegen, zonder al te veel tussenstops en vaak voor een aantrekkelijke prijs. Volgens James Hogan, de CEO van Etihad Airways, is Brussel een belangrijke hub. “Met Etihad kan de reiziger uit België vlot naar het Midden-Oosten maar ook naar nieuwe bestemmingen zoals Sydney, Johannesburg, en in 2010 naar Nagoya, Tokio en Colombo op Sri Lanka.” Etihad Airways mikt daarbij niet alleen op de zakenreiziger maar ook op families. Er wordt speciale assistentie voorzien voor gezinnen, het entertainment aan boord is splinternieuw en ook de catering is van hoge kwaliteit. Ook andere luchtvaartmaatschappijen die Brussels Airport aandoen, breiden hun aanbod uit: vanaf 2010 is er een nieuwe dagelijkse vlucht naar Chicago met United Airlines, idem naar Montreal met Air Canada. Vanaf 2010 kan je dagelijks met Hainan Airlines naar Beijing en helemaal nieuw zijn de vluchten naar Reykjavik. De Belg kiest ook steeds meer voor de elektronische weg wanneer hij gaat vliegen. Met Swiss Airline en Lufthansa kan je in Zaventem zelfs digitaal boarden dankzij een barcode op je gsm. Ook elektronische berichten over de vluchtstatus zullen in de toekomst naar je gsm verzonden worden.

Vancouver: kleinschalig en eigenzinnig

Dankzij de Olympische Winterspelen in februari 2010 weet iedereen vanaf nu waar Whistler en Vancouver liggen. Kom naar hier om actief te zijn en te genieten va het outdoor leven. Doe met andere woorden net zoals de inwoners van Vancouver, die mountainbiken, roeien, zeilen, skiën en vliegeren dat het een lieve lust is.Logiestip: een absolute topper is logeren in het splinternieuwe Loden Hotel in het hartje van de stad. Zeer ruime designkamers met enorme badkamers, attente staff en gratis wifi. Een dubbele kamer vanaf ongeveer 120 euro, zie www.lodenvancouver.comZeker doen: ga fish & chips eten op Granville Island bij Go Fish, een houten barak die aan de lopende band heerlijke verse vis verkoopt. Neem wel zelf je biertje mee, want alcohol wordt in Vancouver enkel in speciale liquorshops verkocht.

Singapore: kleurrijk en divers

Singapore is de absolute winnaar in de lijst van steden waar je landt met het vliegtuig en zo snel mogelijk weer vertrekt. Nochtans biedt Singapore veel meer dan zijn clean, saai en steriel imago. Wat dacht je van kleurrijke buurten zoals China Town, Little India en het Malaydistrict, waar je van de typische couleur locale kunt proeven.Logiestip: Hotel Naumi bevindt zich niet alleen in hartje Singapore, vlak naast het beroemde Raffles Hotel, maar is ook een charmant en kleinschalig boetiekhotel. Dakterras met zwembad inbegrepen. Slapen in kamer met ontbijt kan vanaf ongeveer 130 euro voor twee, zie www.naumihotel.comZeker doen: om de disbeliever te overtuigen van het feit dat Singapore hip is, moet je hem meenemen naar Haji Lane en Arab Street. Daar vind je een aaneenschakeling van hippe shops en koffiehuisjes waar je voor lage prijzen funky kleding en accessoires kunt kopen.

Abu Dhabi: hot en warm

Dubai is out en Abu Dhabi is in. Waar Dubai letterlijk en figuurlijk uitblonk in glitter en glamour, shoppen en zien en gezien worden, gaat Abu Dhabi de culturele toer op met musea en filmfestivals. In 2010 opent op het Saadiyat Island een hele reeks aan luxehotels op maat van de Europeaan op zoek naar winterzon.Logiestip: het Qasr Al Sarabhotel ligt temidden van de indrukwekkende zandduinen van de Liwawoestijn, een van de grootste woestijngebieden in de wereld. Profiteer van de openingspromo van 3 nachten boeken en 1 gratis vanaf ongeveer 235 euro. Voor die prijs logeer je in een luxekamer met directe toegang tot de woestijn, zie www.qasralsarab.anantara.com Zeker doen: spring op de Big Bus, de typische Engelse dubbeldekker die de bezoeker een goed beeld geeft van hoe de stad Abu Dhabi er uitziet. Hij brengt je van het luxueuze Emirates Palace tot de traditionele soeks. Een dagticket kan vanaf ongeveer 37 euro, zie www.bigbustours.com

Lecce: zuidelijk en om op te eten

In de hak van Italië bevindt zich Puglia, dat momenteel nog niet overrompeld is door het massatoerisme. Puglia biedt een prachtige kustlijn afgewisseld met een pittoresk binnenland en merkwaardige steden zoals Lecce. In de zomermaanden valt hier altijd iets te beleven, van openluchtconcerten tot culinaire events.Logiestip: splinternieuw is Suite 68 in het hartje van Lecce. Deze B&B is met zijn acht kamers kleinschalig en charmant, op het prachtige dakterras is het heerlijk aperitieven met de zwaluwen van Lecce boven je hoofd. Dubbele kamer en ontbijt vanaf ongeveer 85 euro, zie www.essentialitaly.co.uk/suite-68.php.Zeker doen: proef van de Pugliaanse cucina povera in Trattoria Casereccia. Wie aanbelt, wordt er ontvangen door de dame des huizes, Anna Carmela Perrone, en haar vrouwelijke assistentes, die weten wat slow cooking is. Trattoria Cucina Casereccia: Via Costadura 19, Lecce. Tel: +39 0832 245178.

Kyoto: traditioneel en verrassend

Waarom zou je Kyoto links laten liggen bij een bezoek aan Japan, als de stad dankzij de sneltrein op amper 3 uur van Tokio ligt? Kyoto is een parel van een stad waar traditioneel Japan met z’n theehuizen en nauwe straatjes het moderne Japan met z’n high-techsnufjes ontmoet.Logiestip: in de Regency Hyatt werd het interieur ontworpen door de bekende designstudio Super Potato. De kamers zijn supergezellig met een typisch Japanse badkamer. Een dubbele kamer kan vanaf 130 euro en wie 3 nachten boekt, krijgt er een vierde nacht gratis bovenop, zie www.kyoto.regency.hyatt.comZeker doen: ga genieten van het geruis van metershoge bamboestruiken in een ultramystiek bamboebos in Sagano Torokko Ressha, op een boogscheut van de stad. Je kan er te voet naartoe trekken of de trein nemen, die de rivier volgt richting Mount Atago.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234