Maandag 05/06/2023

Overzicht

‘De meest voorkomende hersenaandoeningen zijn beroerten, en daar kun je zelf veel aan doen’: acht topdokters over uw lichaam

Topdokters over uw lichaam. Beeld Geert Van de Velde
Topdokters over uw lichaam.Beeld Geert Van de Velde

We zijn meer dan ooit met onze gezondheid bezig, maar wat wéét u eigenlijk over uw lichaam? Hebt u enig idee wat de dartosspier, het perineum of de basale ganglia zijn? Om uw kennis bij te spijkeren spraken we topdokters om u mee te nemen op een boeiende en vaak verrassende reis door het menselijk lichaam: van longen tot lever, van vagina tot rectum.

Redactie

1. ‘Als je darmkanker wilt vermijden door geen rood vlees te eten, moet je dat je hele leven doen’: alles wat u nog niet wist over uw darmen

De darm was lange tijd niet het meest sexy inwendige orgaan. Dat is echter veranderd: in de dikke darm bevindt zich namelijk een enorme verzameling bacteriën, het microbioom, waarvan men vermoedt dat ze een enorme impact hebben op onze gezondheid. We zouden bijna vergeten dat de darmen ook veel ellende veroorzaken, én de slijmerige zetel van één van de meest voorkomende kankers zijn. Professor Danny De Looze: ‘De uitspraak ‘Aje moe kakk’n, moeje kakk’n!’, daar zit zeer veel waarheid in.’

Lees het volledige artikel.

Dokter Danny De Looze. Beeld Geert Van de Velde
Dokter Danny De Looze.Beeld Geert Van de Velde

2. Topdokter over uw lever: ‘Voor de lever is alcohol altijd schadelijk en is er geen veilige grens’

De lever, een paar in de buikholte gesitueerde bloederige hompen van droog aan de haak anderhalve kilo, is misschien niet het meest sexy orgaan, maar vergis u niet: tenzij de huid ook als een orgaan wordt beschouwd, is het niet alleen ons grootste, maar ook het – na de oppermachtige hersenen – hardst werkende en meest veelzijdige onderdeel in ons lichaam. U draagt er daarom maar beter een beetje zorg voor. Hoe, dat kan topdokter Hans Van Vlierberghe van het UZ Gent u vertellen.

Lees het volledige artikel.

Dokter Hans Van Vlierberghe. Beeld Geert Van de Velde
Dokter Hans Van Vlierberghe.Beeld Geert Van de Velde

3. ‘De meest voorkomende hersenaandoeningen zijn beroerten, en daar kun je zelf veel aan doen’

Alle organen zijn essentieel, maar er kan er maar één het belangrijkste zijn, en dat is het brein. Onze deskundige gids door de grijze massa is professor Veerle Visser-Vandewalle, die waarschuwt dat we onze hersenen de dieperik in drinken: ‘Elk glas doodt duizenden hersencellen’.

Lees het hele interview.

Veerle Visser-Vandewalle. Beeld Geert Van de Velde
Veerle Visser-Vandewalle.Beeld Geert Van de Velde

4. Hoe houd je je hart gezond?‘Let erop dat je niet te zwaar wordt, beweeg voldoende en ga wandelen, het liefst met een hond’

Het hart is na het brein veruit ons belangrijkste orgaan, maar dat wil niet zeggen dat de gemiddelde Belg er zorgzaam mee omspringt. Maar het hart geeft soms ook plots de geest door aangeboren aandoeningen die kunnen worden opgespoord, maar waar velen onwetend mee rondlopen. Slechts één van de redenen waarom professor Pedro Brugada al jaren voor een algemene hartscreening pleit.

Lees het volledige interview.

Cardioloog Pedro Brugada . Beeld Geert Van de Velde
Cardioloog Pedro Brugada .Beeld Geert Van de Velde

5. Gynaecoloog Hendrik Cammu: ‘Eigenlijk is het simpel: van lichaamsholten moet je afblijven. De afscheiding zorgt er juist voor dat de vagina schoon blijft’

Dat de vagina een belangrijk orgaan is, zal niemand ontkennen, maar de medische wetenschap leek er lange tijd anders over te denken. Hoe onwaarschijnlijk het ook klinkt, pas sinds eind jaren 90 weten we hoe de clitoris, toch geen onbetekenend onderdeel van de vrouwelijke anatomie, écht in elkaar zit. Het duurde tot 1990 voor een gynaecoloog op het idee kwam om de structuur van de bekkenbodem – cruciaal bij een bevalling – eens grondig te bekijken, en in Vlaanderen werd pas vorig jaar voor het eerst een grootschalig onderzoek gedaan naar de gezondheid van de vagina. Het zegt iets over de prioriteiten van de veel te lang door witgejaste heerschappen gedomineerde geneeskunde.

Lees het hele artikel.

Gynaecoloog Hendrik Cammu. Beeld Geert Van de Velde
Gynaecoloog Hendrik Cammu.Beeld Geert Van de Velde

6. Uroloog Piet Hoebeke: ‘Er is wat controverse rond, maar aan een brede penis lijkt een vrouw meer plezier te beleven dan aan een lang exemplaar’

Het cliché wil dat mannen de klok rond in gedachten bij hun penis zitten, maar het tegendeel is waar. Mannen hebben daarom niet zelden een verkeerd beeld van wat normaal is en trekken vaak bezorgd naar de huisarts of uroloog met problemen die er geen zijn. Wie al die onwetendheid al jaren met voordrachten, boeken en eindeloos veel geduld bestrijdt, is professor Piet Hoebeke, uroloog en decaan van de faculteit Geneeskunde en Gezondheidswetenschappen aan de Universiteit Gent.

Lees het volledige artikel.

Uroloog Piet Hoebeke. Beeld Joris Casaer
Uroloog Piet Hoebeke.Beeld Joris Casaer

7. ‘Als je vaak te lang je stoelgang ophoudt, kom je in de problemen’

Ongetwijfeld een van de meest onderschatte onderdelen van het lichaam – zeker dat van ú daar, met die geconstipeerde blik – is de anus. Een leven lang zorgt die er trouw en onvermoeibaar voor dat uw stoelgang in de endeldarm blijft zitten en op gepaste momenten wordt gelost, en dat is ingewikkelder dan het klinkt. Dokter Bart Van Geluwe onthult ons alle geheimen van de roze uitgang tijdens de derde etappe van onze reis door het lichaam, en verklapt hoe we die het best soigneren.

Lees het hele interview.

Bart Van Geluwe. Beeld Geert Van de Velde
Bart Van Geluwe.Beeld Geert Van de Velde

8. Longarts Eva Van Braeckel: ‘De helft van de patiënten met een longontsteking die op intensive care belandt, is een jaar later overleden’

Toen een nijdig virus de wereld twee jaar geleden knarsend tot stilstand bracht, werden we eraan herinnerd hoe kwetsbaar onze longen zijn, en ook hoe blij we mogen zijn als ze goed werken. Ze zijn dan ook een niet te missen halte op onze reis door het menselijk lichaam, met deze week als gids topdokter Eva Van Braeckel van het UZ Gent: ‘Stoppen met roken heeft áltijd zin.’

Lees het volledige artikel.

Longarts Eva Van Braeckel. Beeld Geert Van de Velde
Longarts Eva Van Braeckel.Beeld Geert Van de Velde

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234