Vrijdag 24/03/2023

De Belgische kunstgeschiedenis in een muisklik

De naam brengt hulde aan Alphonse Balat, architect van onder meer de Koninklijke Serres. De database gaat van Rubens tot Rops, en van Ensor tot Delvaux. Dankzij BALaT, de gebruiksvriendelijke zoekmachine van het Koninklijk Instituut voor het Kunst-patrimonium (KIK), blader je voortaan vloeiend door de Belgische kunstgeschiedenis.

Het bekt minder vlot dan Google of Yahoo, maar bekken is niet wat BALaT ambieert. Veeleer is het, volgens het persbericht van het KIK een "gebruiksvriendelijke en performante zoekmachine waarmee tegelijk zoekopdrachten kunnen worden uitgevoerd in diverse databanken rond kunstgeschiedenis en de studie en conservatie-restauratie van kunstwerken".

Via BALaT, gisteren gelanceerd, kun je voortaan vlot de Belgische kunstgeschiedenis doorploegen. Over Rubens bijvoorbeeld, kun je er tegelijk foto's van schilderijen vinden, portretten van Rubens door andere schilders, boeken over Rubens, en musea die een werk bewaren.

650.000 foto's

Daartoe laat BALaT vier databanken met elkaar versmelten: de onlinefototheek van het KIK - met meer dan 680.000 negatieven uit alle aspecten van het Belgische kunstpatrimonium, van beeldende kunsten, kunstambachten, architectuur, en archeologie tot landschappen; de bibliotheek van het KIK, met 80.000 boeken en artikels; deDictionnaire des peintres belges du xive siècle à nos jours depuis les premiers maîtres des anciens Pays-Bas méridionaux et de la principauté de Liège jusqu'aux artistes contemporains, dat het leven en werk van zo'n 6.300 kunstschilders bespreekt, van Van Eyck tot Delvaux over Rubens en Rops. En, tot slot, het repertorium van personen en instellingen, een lijst van bijna 200.000 kunstenaars, ambachtslui, onderzoekers, auteurs van publicaties, conservatoren-restaurateurs, fotografen, verzamelaars, historische of fictieve personages afgebeeld in kunstwerken, musea, kerken, geleerde genootschappen, etc.

BALaT vervangt het zoekformulier van de onlinefototheek van het KIK, en presenteert zich als een participatieve zoekmachine met grote mogelijkheden. De Belgische kunst in een muisklik, zeg maar, met bijna 650.000 gratis downloadbare foto's.

Voogdijminister van de federale wetenschappelijke instellingen, Philippe Courard (PS): "BALaT is een prachtig innovatief instrument voor zowel wetenschappelijk onderzoek, maar ook voor elke burger die informatie zoekt over de rijkdom van ons Belgisch kunstpatrimonium. Ik ben ervan overtuigd dat dit nieuwe onderzoeksinstrument zal leiden tot nieuwe, wetenschappelijke vooruitgang en wie weet, het genereren van nieuwe talenten die zich kunnen ontwikkelen, dat is in elk geval mijn grote wens."

BALaT is een afkorting voor Belgian Art Links and Tools, een naam die werd gekozen in nagedachtenis van Alphonse Balat, een van de grootste Belgische architecten van de 19de eeuw. Hij ontwierp onder meer de koninklijke serres te Laken.

balat.kikirpa.be

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234