Donderdag 08/06/2023

Blueszanger T-Model Ford overleden op zijn 93ste (of 89ste)

T-Model Ford, gisteren gestorven in zijn 93e, of 89e, levensjaar. Beeld GETTY
T-Model Ford, gisteren gestorven in zijn 93e, of 89e, levensjaar.Beeld GETTY

De Amerikaanse blueszanger T-Model Ford is gisteren overleden in zijn woonplaats in Greenville in de Amerikaanse staat Mississippi. De zanger werd 93, al was hij niet heel zeker over zijn geboortedatum en kan hij ook 89 jaar geworden zijn.

De zanger en gitarist, die eigenlijk James Lewis Carter Ford heette, was al enige tijd ziek. Hij gold als een van de laatste Mississippi-bluesmuzikanten van de oude stempel.

Afscheidscadeau
Ford begon pas laat in zijn leven muziek te maken, nadat in de jaren tachtig zijn vijfde vrouw van hem scheidde en hem als afscheidscadeau een gitaar gaf. In de jaren daarvoor hij talloze banen als landarbeider, hulpje in een zaagmolen en vrachtwagenchauffeur. Hij bracht ook twee jaar in de gevangenis door, nadat hij tot tien jaar was veroordeeld omdat hij uit zelfverdediging een man zou hebben gedood.

Tegen muziekjournalist Will Hodgkinson, die Ford interviewde voor zijn boek Guitar Man, vertelde Ford dat hij pas in de jaren tachtig blues begon te zingen en spelen toen zijn vijfde vrouw van hem scheidde en hem als afscheidscadeau een gitaar gaf. Na een tiental jaren vooral lokaal in Mississippi te hebben opgetreden werd Ford halverwege de jaren negentig opgepikt door het destijds zeer hippe blues- en rocklabel Fat Possum Records.

Jack Daniels
Zijn eerste album, 'Pee-Wee Get My Gun', verscheen in 1997 en was onmiddellijk een succes. Fords rauwe muziek vond snel een weg naar het rockpubliek. De uiterst markante zanger ging ook op tournee door Europa. Zo maakte Ford, die wel van een goed glas whisky hield, in het jaar van zijn debuutalbum indruk tijdens een concert in Nederland door als hoogbejaarde zanger het podium op te strompelen, een fles 'Jack Daniels' aan zijn mond te zetten, een oorverdovend akkoord op zijn gitaar aan te slaan en al in het eerste nummer te brullen: "I'm a horny man!" Bij een ander concert riep hij naar een jong koppeltje: "Je houdt haar beter dicht bij je, want als ze bij mij op de trein wil stappen, mag ze wel een ritje maken!"

T-Model Ford maakte tussen 1997 en 2011 in totaal acht albums. Hij was zes keer getrouwd en laat zesentwintig kinderen na, maar dat kunnen er ook meer zijn.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234