Donderdag 23/03/2023

BinnenkijkerWonen

Binnenkijken in een brutalistische bungalow

In dit project van de architect Eddy François voeren beton en hout de hoofdtoon. 
De ligstoel is de Bay Reclining Chair van Gloster, de opklapbare tuintafelset komt van bij hopper.be.
 Beeld Hannelore Veelaert
In dit project van de architect Eddy François voeren beton en hout de hoofdtoon. De ligstoel is de Bay Reclining Chair van Gloster, de opklapbare tuintafelset komt van bij hopper.be.Beeld Hannelore Veelaert

Peter en Alexandra wonen in een modernistische bungalow in Schilde. ‘Kleur moet van mensen, bloemen en planten komen, niet van verf of decoratie.’

Soetkin Bulcke

“Ik heb jaren in het centrum van Antwerpen gewoond en de laatste vier jaar in een loft in Borgerhout, maar ik had nood aan meer rust”, vertelt Peter (51). Dus kochten hij en zijn partner Alexandra (44) een bouwgrond in de groene rand rond Antwerpen. “In eerste instantie wilden we dichter bij de stad blijven, maar dat was onvindbaar of onbetaalbaar.”

“Op blogs ontdekten we het privéhuis van architect Eddy François. We waren meteen mee met zijn stijl. Alexandra houdt van warme materialen en ik houd van strak en puur. Nadat we zijn woning bezocht hadden, waren we het onmiddellijk eens: we hadden onze architect gevonden. François heeft maar één plan moeten tekenen – het was meteen goed. Helaas was het ook zijn laatste volledig afgewerkte woning. Drie weken nadat ons huis was opgeleverd, stapte hij uit het leven. Dat raakte me diep, omdat ook mijn moeder op die manier is overleden. Het heeft me op het spoor gebracht om het ­documentair fotografieboek (Un)expected uit te brengen over mensen die ook iemand verloren aan zelfdoding.

Typisch bij een woning van Eddy François is de bakstenen vloer. Met een wollig tapijt maak je die extra warm. De meubels zijn vintage.
 Beeld Hannelore Veelaert
Typisch bij een woning van Eddy François is de bakstenen vloer. Met een wollig tapijt maak je die extra warm. De meubels zijn vintage.Beeld Hannelore Veelaert

“Ik hou al heel mijn leven van modernistische architectuur en brutalisme. Het huis uit de film A Single Man (van Tom Ford, 2009, red.) vonden we bijvoorbeeld ongelooflijk mooi.”

De buitenstructuur van het huis is grotendeels in beton. Binnen werkte François het af met een plafond in houten balken en ramen in afzeliahout. Typisch voor zijn stijl is de vloer in baksteen. Het warme hout vraagt veel aandacht, dus lieten Peter en Alexandra de inrichting bewust sober qua kleuren. De voordeur is rood geverfd en op het terras vooraan staan twee kleurrijke vlinderstoelen, maar daar houdt het wel op. François was veel bezig met de Japanse wabi-sabifilosofie: kleur komt binnen door mensen, bloemen en planten, niet door verf of interieurdecoratie.

Evolutie

Het huis neigt naar de typische bungalows uit de seventies. “Het verschil zit ’m in de hoogte van de plafonds. Die zijn hier drie meter hoog, wat meer ruimtegevoel geeft.” Ook de keuken en de badkamer werden door de architect ontworpen, allemaal in sobere, warme materialen.

“Ik heb zo mijn eigenaardigheden en één ervan is dat ik vind dat een huis in vijftien minuten opgeruimd moet zijn, en dat is hier zo. Overal zijn ingemaakte kasten en voor alles is er een handige plek om het op te bergen.” De badkamer is opvallend ‘zen’. Een beetje trots toont Peter een kast die loodrecht op de badkamer staat in de hall en waar alles netjes binnen handbereik, maar uit zicht in zit opgeborgen.

De slaapkamer heeft aan weerszijden zicht op het groen. Het bed komt van bij Ikea, de nachtlampjes zijn van Toss B.  Beeld Hannelore Veelaert
De slaapkamer heeft aan weerszijden zicht op het groen. Het bed komt van bij Ikea, de nachtlampjes zijn van Toss B.Beeld Hannelore Veelaert

Peter en Alexandra hebben hun huis spaarzaam en zorgvuldig bemeubeld. “Ik zou zelf gerust in een klooster kunnen wonen.” De eettafel en de eetkamerstoelen zijn designklassiekers van Hans Wegner, maar verder vindt Peter niet dat alles nieuw design moet zijn. “Onze zitbank kochten we op tweedehands.be, een model van Flexform.” Peter en Alexandra houden verder van vintage, een paar stuks komen uit de Antwerpse Kloosterstraat. De bedden zijn van Ikea. Een van de blikvangers in huis is de kachel van het merk Skantherm. “Het is hier meteen warm”, zegt Peter.

“Ik heb een hele evolutie doorgemaakt in mijn leven. Toen ik jonger was, had ik bijvoorbeeld behangpapier met pantermotiefjes, maar nu ik 51 ben, is mijn motto ‘keep it simple’. Ik zeg tegen alles nee en kijk dan wat er kan.”

Drie dorpen

Het huis is eerder achterin gebouwd op een lang perceel, waardoor het grootste stuk tuin vooraan is. Het ontwerp is, net als de woning, sober en mooi. “Het pad is ook door François ontworpen. Ik heb helemaal geen groene vingers en het onderhoud beperkt zich grotendeels tot het gras maaien. We hebben wel rododendronstruiken.”

Een van de weinige kleuraccenten in de woning is de rode voordeur. Voor de inrichting kozen Peter en Alexandra voor sobere designklassiekers zoals deze tafel en stoelen van Hans Wegner.  Beeld Hannelore Veelaert
Een van de weinige kleuraccenten in de woning is de rode voordeur. Voor de inrichting kozen Peter en Alexandra voor sobere designklassiekers zoals deze tafel en stoelen van Hans Wegner.Beeld Hannelore Veelaert

Buiten zitten is belangrijk voor het gezin. In het gras staan ligstoelen. Vlak voor de woning, op een klein terras, staan twee tuinstoelen en een tafeltje. “Daar drinken we ’s ochtends onze koffie.” In de tuin vooraan speelt Peter vaak voetbal met Thomas en dan zijn er nog twee ­terrassen met eettafels.

“We zitten overal. Ik voel me nog altijd ­eerder een stadsmens, maar toch zijn we hier intussen helemaal geaard. In het begin gingen we nog voor van alles naar Antwerpen, maar nu ontdekken we volop de drie dorpen hier in de buurt: Schilde, Sint-Job en Sint-Antonius. We komen hier niets tekort.”

Over de bewoners

Peter is documentair fotograaf, Alexandra werkt bij Philips Health Care. Ze wonen hier met hun zevenjarig zoontje, Thomas.

null Beeld Hannelore Veelaert
Beeld Hannelore Veelaert
Met de kachel van Skantherm krijg je het hier meteen warm. Beeld Hannelore veelaert
Met de kachel van Skantherm krijg je het hier meteen warm.Beeld Hannelore veelaert
In en om het huis zijn verschillende zithoekjes. Koffie drinken de bewoners ’s ochtends het liefst in de kleurrijke vlinderstoelen. Beeld Hannelore Veelaert
In en om het huis zijn verschillende zithoekjes. Koffie drinken de bewoners ’s ochtends het liefst in de kleurrijke vlinderstoelen.Beeld Hannelore Veelaert

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234