NieuwsWaterkwaliteit
Bijna 15 procent van Europees grondwater bevat te veel nitraten
In 14,1 procent van het grondwater in de Europese Unie wordt nog steeds de voor drinkwater vastgestelde grenswaarde voor de nitraatconcentratie overschreden, zo blijkt uit een rapport van de Europese Commissie over de periode van 2016 tot 2019. Ook Vlaanderen blijft worstelen met de grenswaarde.
“Sommige lidstaten kampen op hun gehele grondgebied met slechte waterkwaliteit en een systemisch probleem met het beheren van nutriëntenverliezen vanuit de landbouw: België (Vlaams Gewest), Denemarken, Duitsland, Finland, Hongarije, Letland, Luxemburg, Malta, Nederland, Polen, Spanje en Tsjechië”, zo staat in het verslag.
Volgens het rapport zijn de nitraatconcentraties in de EU in de periode 2016-2019 zowel in het oppervlaktewater als in het grondwater gedaald in vergelijking met de situatie voor de invoering van de nitratenrichtlijn in 1991. Maar de afgelopen tien jaar is er weinig vooruitgang geboekt en de verontreiniging door de landbouw blijft in veel lidstaten nog altijd een punt van ernstige zorg.
Een teveel aan nitraten in het water is schadelijk voor de menselijke gezondheid en ecosystemen. De Europese Commissie neemt zich voor om in het kader van de European Green Deal extra maatregelen te nemen, maar ze dringt ook aan op meer nationale en regionale actie.