Zondag 26/03/2023

Belangrijk nieuwsOorlog in Oekraïne

Biden vraagt Congres om recordbedrag van 33 miljard dollar voor Oekraïne

Biden wil tevens bevroren tegoeden van Russische oligarchen aan Oekraïne geven Beeld AFP
Biden wil tevens bevroren tegoeden van Russische oligarchen aan Oekraïne gevenBeeld AFP

De Amerikaanse president Joe Biden heeft het Congres donderdag om 33 miljard dollar (31,4 miljard euro) gevraagd voor steun aan Oekraïne in de strijd tegen de Russische invasietroepen in het zuiden en het oosten van het land. Dat is een verveelvoudiging van het bedrag dat de VS tot dusver al beschikbaar hebben gesteld. Verreweg het grootste deel, ongeveer 20 miljard dollar, is rechtstreeks bestemd voor militaire doeleinden.

Redactie

Daarnaast wordt 8,5 miljard uitgetrokken voor economische hulp en 3 miljard voor humanitaire. Verder komen er, als Biden zijn zin krijgt, volgens The Washington Post nog een aantal andere potjes, zoals 500 miljoen extra voor de Amerikaanse landbouw om de productie op te voeren ter compensatie van het oogstverlies in Oekraïne en om voedseltekorten in de wereld te voorkomen.

“Dit voorstel is nodig ter ondersteuning van Oekraïne in zijn strijd voor vrijheid”, zei Biden in het Witte Huis. “De kosten van die strijd zijn niet gering, maar bezwijken onder agressie zal nog veel duurder uitvallen.”

Biden wil tevens bevroren tegoeden van Russische oligarchen aan Oekraïne geven. Het geld kan vervolgens door de regering in Kiev worden gebruikt voor het herstel van schade die is veroorzaakt door het Russische leger. De VS en Europese bondgenoten hebben sinds het begin van de oorlog zo’n 30 miljard dollar aan Russische bezittingen in beslag genomen. Naast bankrekeningen gaat het ook om bijvoorbeeld jachten, vastgoed en kunst.

Het is onduidelijk of dat enorme kapitaal van individuen, volgens het Witte Huis “eigendommen gelinkt aan de Russische kleptocratie”, onder de huidige wetgeving kan worden doorgesluisd naar Oekraïne of dat daarvoor bepaalde artikelen moeten worden aangepast.

Russische kernwapens

Biden had het ook nog over de dreigementen van Russisch president Vladimir Poetin om kernwapens te gebruiken. “Niemand mag zo’n opmerkingen maken over het gebruik van kernwapens of de mogelijkheid om ze te gebruiken, dat is onverantwoord”, aldus Biden. “Het toont de wanhoop van Rusland, dat er niet in geslaagd is zijn oorspronkelijke doelen te bereiken.”

De VS zullen bovendien niet toestaan dat Moskou Europese landen “intimideert” door te dreigen hen van energiebronnen te beroven, aldus Biden nog. “We werken samen met andere landen, zoals Korea, Japan en Qatar, om onze Europese bondgenoten te helpen die bedreigd worden door de Russische chantage.”

Lees ook

Aleksej Navalny, aartsvijand van Poetin: ‘Hoe dichter we de val van Poetin naderen, hoe groter de repressie’

‘De oorlog kost massaal veel geld, Rusland kan zich die verliezen niet permitteren’: hoever durft Moskou de gaskraan dicht te draaien?

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234