Dinsdag 21/03/2023

Biden: “Chinese president maakt grote fout door weg te blijven van klimaattop”

President Joe Biden tijdens een persconferentie in Glasgow. Beeld AP
President Joe Biden tijdens een persconferentie in Glasgow.Beeld AP

De Chinese president Xi Jinping heeft een "grote fout" gemaakt door weg te blijven van de klimaattop in Glasgow. Volgens de Amerikaanse president Joe Biden had hij daar de kans gehad mensen over de hele wereld te beïnvloeden.

Redactie

“Het is eerlijk gezegd een grote fout van China om niet te komen”, aldus Biden op een persconferentie als afsluiting van zijn bezoek aan de klimaatconferentie. Bidens aanwezigheid is door waarnemers als uiterst belangrijk bestempeld.

De president verweet zijn Chinese ambtgenoot weg te lopen van de ambities om een leider in de wereld te zijn. “China probeert, begrijpelijkerwijs, een nieuwe rol in de wereld als wereldleider te laten gelden. Maar dan niet komen opdagen? Kom op”, zei Biden. Volgens hem geldt dat ook voor de Russische president Vladimir Poetin en voor de leider van Saoedi-Arabië, die beiden eveneens schitterden door afwezigheid. “Het is een gigantisch probleem en zij keren het de rug toe.”

De Chinese president heeft sinds het begin van de coronapandemie zijn land, dat geldt als de grootste milieuvervuiler ter wereld, niet verlaten. Amerikaanse functionarissen hadden eerder verwacht dat Xi afgelopen weekeinde in Rome voor het eerst Biden als president zou ontmoeten op de G20-top van de twintig grootste economieën ter wereld. Xi deed daar via een videoverbinding aan mee, net als Poetin.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234