Myanmar
Ballonnen boven Bagan: het nieuwe toeristenland Myanmar heeft de wind mee
Het kan boven Sint-Niklaas en dat zal zeker mooi zijn. Maar wat als je in een luchtballon stapt en die voert je plots als een koning boven Bagan? Dan ben je in Myanmar, dan zie je een paar duizend tempels, pagodes en kloosters en die natuur. Dat is toch iets anders dan het ING-filiaal of de Chinees van Fortune Garden op de grootste Grote Markt van het land.
Bagan (of Pagan, maar met ballonnen allitereert het eerste beter) gaat terug op de negende eeuw en was ooit een van de hoofdsteden van dit land. En al die verzamelde rijkdom werd bewaard, misschien wel door de jarenlange ondoordringbare situatie toen het land onder de knoet van een militair regime stond. Niemand ging naar – toen nog – Birma: te gevaarlijk. Toeristen liepen het land niet onder de voet. De oude stad werd bewaard, al zaaide alleen een aardbeving ooit vernieling.
Nu zijn de toeristen er wel en de Italiaanse fotografe Chiara Luxardo, die in Myanmar woont, richtte haar lens op een van de attracties: het ballonvaren. Want een idealere 'loge' voor de schoonheid vind je niet. ‘Balloons over Bagan’ is de bekendste firma die uitstapjes aanbiedt. In 1999 begonnen met één ballon en acht personeelsleden, nu zijn er tien ballonnen en werken er honderd mensen. Ook twee andere bedrijven bieden vaarten aan. En Luxardo toont wat dat betekent. Locatie uitzoeken, begeleiden, plannen, wind en weer peilen, uitvouwen, opplooien en varen.
Madurodam
Wie het ooit deed, weet dat alle clichés kloppen. Dat beneden enkel nog het geluid van een blaffende hond waar te nemen valt. Dat alles Madurodam wordt. Dat er meer groen op de wereld is dan je denkt. Hoe nietig je bent. Dat je alles vergeet.
In Myanmar vergeet je misschien zelfs de miserie die de politieke situatie er ooit veroorzaakte. Al zou het kunnen dat daar meer generaties overheen moeten gaan. De geschiedenis laat zich niet wegzetten met wind en wat warme lucht.