NieuwsOekraïne
Amerikaanse persfotograaf en filmer komt om bij beschieting in Irpin
De Amerikaanse persfotograaf en filmer Brent Renaud is om het leven gekomen in Irpin, een voorstad van Kyiv. Zijn dood werd via Facebook bekendgemaakt door de politie van Kyiv en is bevestigd door The New York Times, waarvoor hij in het verleden heeft gewerkt.
De Amerikaanse krant meldt diep bedroefd te zijn over het verlies, maar zegt ook dat de 51-jarige Renaud niet voor het dagblad op reportage was in het oorlogsgebied. Dat leek aanvankelijk wel het geval, omdat de politie van Kyiv een perskaart toonde waarop stond dat Renaud voor The New York Times werkte. Die kaart was evenwel jaren geleden verstrekt voor een andere opdracht, aldus Cliff Levy, de plaatsvervangend hoofdredacteur.
.@nytimes is deeply saddened to learn of the death of an American journalist in Ukraine, Brent Renaud.
— Cliff Levy (@cliffordlevy) 13 maart 2022
Brent was a talented photographer and filmmaker, but he was not on assignment for @nytimes in Ukraine.
Full statement is here. pic.twitter.com/bRcrnNDacQ
Het is niet duidelijk of Renaud voor een ander medium werkzaam was in Oekraïne. Hij had in 2015 zijn laatste opdracht gekregen van The New York Times.
Een andere Amerikaanse journalist die zegt dat hij Renaud vergezelde, Juan Arredondo (45), vertelt in een video die op Twitter verscheen dat ze beiden in Irpin waren om vluchtelingen te filmen die de stad proberen te verlaten.
🔴🔴 Two American journalist shot by Russian at Irpin bridge. One is under surgery at the main hospital in Kyiv and the other was shot at the neck. pic.twitter.com/9lihX1JJ58
— annalisa camilli (@annalisacamilli) 13 maart 2022
De Amerikanen werden door iemand in een auto van de ene controlepost naar de andere gebracht. Toen ze die laatste post naderden, werd de auto onder vuur genomen. Daarop keerde de auto om, maar de kogels bleven komen. Arredondo werd in zijn rug geraakt, Renaud in zijn hals. De twee werden van elkaar gescheiden, zegt Arredondo, die met een ambulance naar het ziekenhuis werd gebracht.
In het filmpje, waarop is te zien dat hij in een ziekenhuis wordt behandeld, zegt Arredondo niet te weten wat er met zijn collega is gebeurd. Het Franse persbureau AFP citeert een Oekraïense chirurg, Danylo Sjapovalov, die zegt dat Renaud op slag dood moet zijn geweest.
Andrej Nebitov, hoofd van de politie in Kyiv, heeft verklaard dat de Amerikanen zijn beschoten door Russische troepen. Hij zette niet alleen een foto van de perskaart van Renaud op Facebook, maar ook diens paspoort en een foto van het stoffelijk overschot van de journalist, waarop slechts een deel van zijn gezicht te zien is. De omstandigheden waaronder Renaud omkwam zijn nog niet door onafhankelijke bronnen bevestigd.
Samen met zijn broer Craig deed Renaud de afgelopen twintig jaar verslag uit verscheidene oorlogsgebieden, waaronder Irak en Afghanistan, zo blijkt uit een korte biografie op de website van de broers. Ze waren ook in Egypte en Libië tijdens de gewelddadige politieke omwentelingen.
Een veiligheidsadviseur van het Witte Huis zei in een tv-interview dat Rusland de gevolgen zal dragen voor ‘de schokkende en gruwelijke’ dood van Renaud.