Maandag 29/05/2023

'Abedi bereidde zijn terreurdaad voor in Libisch trainingskamp van IS'

Kan Salman Abedi zijn actie hebben voorbereid in een trainingskamp van IS in Libië? Frans minister van Binnenlandse Zaken Gerard Collomb zegt dat er bewijzen zijn dat Abedi banden had met IS.

Zeker is dat IS daar diverse trainingskampen had, en mogelijk nog steeds heeft. "We weten dat sommige IS-strijders bezig waren aanslagen in Europa voor te bereiden", zei de toenmalige Amerikaanse minister van Defensie Ashton B. Carter op 19 januari, nadat de luchtmacht van de VS twee trainingskampen van IS in het noorden van Libië had gebombardeerd.

IS dook in september 2014 op in Libië. Een delegatie bezocht het land en wist enkele van de extremistische facties in het door burgeroorlog versplinterde land aan zich te binden. Zij zwoeren trouw aan IS-leider Abu Bakr al-Baghdadi. IS koos twee jaar geleden Libië als uitvalsbasis, mocht het kalifaat in Irak en Syrië instorten.

Over de activiteiten in de laatste maanden is weinig bekend, zegt Geoff Porter, voorzitter van North Africa Risk Consulting in New York. "Het is niet duidelijk waar de overblijvende strijders heen zijn gegaan." Thomas Waldhauser, commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Afrika, schatte het aantal resterende IS-strijders in Libië vorige maand op tweehonderd.

Volgens Porter bestaat het vermoeden dat er in heel Libië cellen zijn. Ook zijn er meldingen van IS-kampen nabij de steden Sabha en Awbari. "Maar dat is speculatie." Feit is dat de VS in februari 2016 een IS-basis in Sabratha bombardeerde. Tientallen strijders kwamen daarbij om.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234