Aangeboden door Saxo Bank
Wat is dit?'Aangeboden door ...' is content gemaakt in opdracht van en betaald door een adverteerder, geproduceerd door de commerciële afdeling van DPG Media. De journalisten van De Morgen zijn hier niet bij betrokken.
We leven steeds langer. Maar wat betekent dat voor beleggers?
De levensverwachting stijgt zienderogen, met dank aan de ontwikkeling van bijzondere technologieën in de wetenschap en medische wereld. De vergrijzing zwelt aan, maar tegelijk dunt de jongere generatie uit. Wat is het effect van die veranderende demografie op onze pensioenen en beleggingen? Peter Garnry, Hoofd Aandelen Strategie bij Saxo Bank, laat zijn licht schijnen op meerdere scenario’s.
Worden we binnenkort allemaal gemiddeld 20 jaar ouder? Dat blijft vooralsnog een wilde speculatie, zo denkt Peter Garnry. “We zien in de statistieken dat onze levensverwachting zelfs achteruit is gegaan tijdens de pandemie”, legt hij uit. “In het Verenigd Koninkrijk heeft de levensverwachting bijvoorbeeld nog nooit zo laag gelegen sinds de Tweede Wereldoorlog. Als we uiteindelijk tóch teruggaan naar een stijgende levensverwachting en we allemaal zo’n 120 jaar oud worden, zal dat zeker een effect hebben op bijvoorbeeld pensioenen en investeringsrendement. Wie weet mag je je hypotheek wel over een veel langere tijd aflossen.”
Langer leven, langer werken
Een tweede factor die invloed heeft op de huidige maatschappij en economie, is de verschuiving in demografie. Garnry: “Jonge mensen krijgen nu minder kinderen dan vroeger, om verschillende redenen. Ze kijken anders naar het leven, zijn zich bewust van hun ecologische voetafdruk en beginnen in te zien dat er heel veel leuke dingen zijn waar je voor kunt leven. Kinderen passen niet altijd meer in dat traditionele plaatje van geluk. Doordat de jongere generatie uitdunt en er vergrijzing ontstaat, komt de economie onder grotere financiële druk te staan. Maar als we collectief langer leven, zouden we misschien ook langer kunnen werken. Dat is een theorie die we pas kunnen uittesten als het zover is.”
Investeren in nabije toekomst
De wetenschappelijke ontwikkeling in de medische wereld is daarom cruciaal, zegt Peter. “We kunnen onze economie, vooral in uitdagende tijden zoals deze, alleen draaiende houden als we oplossingen vinden voor de medische uitdagingen van nu. Als we oplossingen vinden voor de meest gevaarlijke ziektes – zoals hartziekten, kanker, malaria en de SARS- en griepvarianten – kunnen we wellicht wél naar die 120 jaar streven. Met alle bijzondere gevolgen van dien. Maar het blijft zaak dat we investeren in het heden en de nabije toekomst, zodat we niet enkel fysiek maar ook financieel gezond de volgende decennia ingaan.”
Beleggingskansen zijn er altijd al geweest. Ontdek ze eenvoudig met de jarenlange expertise en slimme technologie van Saxo Bank. Zelf beleggen of laten beleggen: wat uw doelen ook zijn, Saxo Bank helpt u om de beste beleggingsbeslissingen te nemen. Open vandaag nog uw Saxo-rekening.
Belangrijke informatie
De inhoud van deze bijdrage is afkomstig van derden en is niet bedoeld als individueel beleggingsadvies of individuele aanbeveling vanwege Saxo Bank. Aan elke belegging zijn risico’s verbonden. Je inleg kan minder waard worden. Hierbij geldt meestal dat een belegging met een hoog verwacht rendement grote risico’s met zich meebrengt.