Samsung en Sharp beboet in VS voor prijsafspraken

28/12/11, 20u10
© ap

Zeven flatscreenfabrikanten moeten een dik half miljard euro betalen omdat ze Amerikaanse klanten opgelicht hebben. Onder meer Sharp en Samsung, allebei grote spelers, maakten prijsafspraken voor de zogenaamde tft-lcd's (thin film transistor liquid crystal display), die gebruikt worden in computers en tv's. Dat heeft de procureur-generaal van de staat New York, Eric Schneidermann, gezegd.

De procureurs-generaal van acht Amerikaanse staten, advocaten van consumenten, en fabrikanten bereikten een akkoord na een jarenlange procedure. De fabrikanten moeten nu 538 miljoen euro schadeloosstelling betalen, alsook een boete van 14 miljoen dollar. Uit die geldpot zal iedere klant vergoed worden die tussen 1999 en 2006 notebooks of computerschermen kocht.
 
Ook fabrikanten Epson Imaging Devices, Hitachi Displays, Chi Mei Innolux, Chunghwa Picture Tubes en HannStar Display moeten geld op tafel leggen. Volgens de procureur-generaal van Florida, Pam Bondi, hebben verschillende firma's tijdens de procedure hun schuld toegegeven. Toch zijn niet alle producenten tot een vergelijk gekomen, zodat de procedure tegen LG, Toshiba en AU Optronics doorgaat.
 
De Europese Commissie legde verschillende firma's het voorbije jaar al een boete op van 649 miljoen euro, om dezelfde reden. In de Amerikaanse aanklacht staat een voorbeeld van hoe de fabrikanten tot de prijsafspraken kwamen. Zo wonnen twee topmanagers van Sharp en Samsung begin 2000 bij elkaar informatie in over de te verwachten productiehoeveelheden. Ze beslisten vervolgens de prijs voor lcd-schermen van 15 inch - de standaard voor notebooks - op te trekken van 640 naar 660 dollar. (belga/tma)
mailIcon print | Meer bookmarks |
Aan het laden...