08/03/09, 19u15
Een verbod op vluchten van minder dan 150 kilometer wordt best in een Europees kader bekeken. Ook moet de precieze milieu-impact van een dergelijke ingreep geobjectiveerd worden.
Dat zegt Vlaams minister van Leefmilieu Hilde Crevits (CD&V) in een reactie op een besluit van Waals minister André Antoine.
VerbodAntoine heeft een besluit klaar dat minivluchten, over een afstand van minder dan 150 kilometer, verbiedt. De Waalse regering heeft zich na een eerste lezing akkoord verklaard met het ontwerp.
Met de ingreep wil Antoine de geluidshinder van luchthavens in het Waals gewest beperken, vooral als het gaat om zeer korte vluchten waarvoor milieuvriendelijkere alternatieven bestaan.
Geen in VlaanderenAntoine stelde ook dat hij het betreurt dat er geen akkoord is met Vlaanderen, waardoor een bepaalde luchtvaartmaatschappij nog altijd vluchten kan uitvoeren tussen Deurne en Brussel.
Vlaams minister Crevits reageert verrast op die uitspraak van Antoine. "We hebben van Antoine nooit een vraag tot overleg gehad", klinkt het.
Impact objectiverenCrevits dringt er ook op aan om de milieu-impact van zo'n verbod op minivluchten te objectiveren. Zo zou men moeten nagaan of het gaat om gewone korte vluchten of om vluchten met een tussenstop.
"Het kan soms beter zijn om een vlucht uit Antwerpen richting het zuiden ergens onderweg te laten stoppen om mensen op te pikken, dan dat er twee vluchten zijn met slechts een halve bezetting", luidt de redenering. Ook met het type vliegtuig moet rekening gehouden worden.
Europees versus regionaalDe CD&V-minister zegt ook dat dergelijke maatregelen best op een Europees niveau en niet op een regionaal niveau genomen worden. Zo zal Europa vanaf 1 januari 2012 de luchtvaart ook opnemen in het emissiehandelsysteem.
Omdat de impact van kleine vliegtuigen beperkt is, werd een ondergrens voorzien. "In België staan die in voor ongeveer 3.000 ton uitstoot. Ter vergelijking: de uitstoot in Vlaanderen bedraagt jaarlijkse 80 miljoen ton", klinkt het nog. (belga/edp)