Bonussen tot 45.000 euro bij Dexia ondanks rampjaar

06/01/12, 07u21
© afp

dm UPDATE Ondanks het rampjaar dat Dexia achter de rug heeft en de staatssteun om de groep te doen overleven, krijgen de Belgische personeelsleden van de restbank toch een bonus uitgekeerd. Topkaderleden strijken tot 45.000 euro op, zij het bruto. Zo schrijft De Tijd vandaag. Dexia heeft laten weten dat het in 2012 geen bonussen zal uitkeren, en er ook geen loonsverhoding komt.

Dexia wordt volop ontmanteld, zijn beurskoers is gedecimeerd en over 2011 is er waarschijnlijk een verlies van meer dan 10 miljard euro. In die context besloot de groep officieel alle variabele vergoedingen of bonussen voor 2011 te schrappen. Maar eind december werden wel twee cao's ondertekend die de zowat 360 Belgische werknemers van de holding recht geven op een vervangende eenmalige 'functiepremie', in feite een verkapte bonus.
 
Het eerste sociaal akkoord geldt voor de bedienden en lagere kaderleden. Voor hen voorziet de cao in 2.500 tot 5.000 euro bruto. De hogere kaderleden, die naar schatting met minimum 50 zijn, kunnen krachtens de tweede cao rekenen op 25.000 tot 45.000 euro, eveneens bruto. De premies werden de voorbije dagen gestort met het loon van december.
 
Geen handtekening
Een pittig detail is dat de eerste cao ondertekend werd door drie vakbonden. Maar de tweede kreeg enkel de zegen van de christelijke bediendebond LBC. De Franstalige tegenhanger CNE en de socialistische BBTK weigerden uit protest hun handtekening te zetten. "Ik heb niet echt iets tegen een premie voor de hogere kaderleden, maar die moet wel binnen proporties blijven. We gaan toch geen jaarloon van Jan Modaal geven? Dat is onaanvaardbaar", argumenteert de BBTK-vertegenwoordiger.

Dexia Bank België heeft zich vanochtend meteen gedistantieerd van haar oude zuster: de restbank Dexia nv. "Wij distantiëren ons volledig van deze beslissing en begrijpen ze helemaal niet", verklaarde woordvoerster Moniek Delvou. Ze beklemtoonde dat Dexia Bank België een nieuwe bank is met een andere deontologie, waar geen bonussen en geen functiepremies werden uitgekeerd. Eerder raakte al bekend dat Dexia Bank België een andere naam wil aannemen, precies om het onderscheid te kunnen maken met de restbank.

Uitzonderlijke inzet
De restbank Dexia laat weten dat de medewerkers dit jaar geen variabel loon zullen ontvangen, "of ze nu senior executive of kaderlid zijn". Er komt dit jaar ook geen loonsverhoging. Volgens de restbank komen de bonussen van dit jaar er voor de uitzonderlijke inzet van de medewerkers in deze crisisperiode. "Dexia moet de competenties kunnen behouden die noodzakelijk zijn om de risico's te kunnen beheren in een uiterst moeilijke context". Ook veel andere financiële instellingen hanteren dergelijke regeling, meent Dexia.

Dexiacommissie
De reactie van Dexia kan op weinig bijval rekenen. Sp.a-Kamerleden Dirk Van Der Maelen en Bruno Tuybens willen CEO Pierre Mariani van Dexia maandag naar de Dexiacommissie sommeren om uitleg te geven over de vergoedingen voor het topkader van de restbank. Sp.a vindt het absoluut onaanvaardbaar dat de topkaderleden van Dexia na een rampzalig jaar opnieuw een bonus krijgen. "Het is hallucinant dat de directie van Dexia Holding het aandurft om hier een budget voor vrij te maken", stellen Van Der Maelen en Tuybens. Sp.a vindt het wel een goed signaal dat Dexia Bank België zich distantieert van de restbank.  (belga/adv/sg)
mailIcon print | Meer bookmarks |
Aan het laden...