21/02/12, 15u20
Staatssecretaris voor Mobiliteit Melchior Wathelet (cdH) is een rookverbod in de wagen vanuit verkeersveiligheidsoogpunt "niet genegen".
Hij vindt het vooral zinvol rokende bestuurders te sensibiliseren over de risico's die ze lopen "omdat dergelijk gedrag achter het stuur niet bevorderlijk is voor een veilige manier van rijden". Dat blijkt uit zijn antwoord op een schriftelijke vraag van Bert Anciaux (sp.a).
Rokende bestuurders vaker betrokken in ongevallen Uit Europese en Amerikaanse studies over de impact van het roken op de verkeersveiligheid blijkt volgens Wathelet immers dat rokende bestuurders vaker overtredingen begaan en betrokken raken in ongevallen. "Dit is wijten aan meerdere factoren, in hoofdzaak het feit dat een rokende bestuurder niet steeds de controle over het stuur heeft, bijvoorbeeld wanneer zijn sigaret valt of wanneer hij assen aftikt en hij niet de noodzakelijke rijbewegingen kan uitvoeren".
"Naast roken zijn er nog zaken die kunnen leiden tot het niet goed in de hand hebben van het voertuig of het kunnen uitvoeren van alle rijbewegingen zoals bijvoorbeeld bezig zijn met de radio of GPS, eten in de auto.
Artikel 8.3 van de wegcodeVoor deze gedragingen bepaalt de wegcode evenmin een apart verbod, alhoewel ze kunnen ressorteren onder artikel 8.3. van de wegcode (het artikel dat bepaalt dat de bestuurder altijd in staat moet zijn om te sturen, red.)", aldus de staatssecretaris die ook vermoedt dat agenten niet snel geneigd zullen zijn om PV op te stellen als zij bestuurder zien roken achter het stuur "tenzij dit gepaard gaat met zwalpen op de weg of het niet goed in handen hebben van het voertuig". (belga/mvdb)