10/11/10, 15u41
De dienst Universitaire Radiotherapie Antwerpen heeft deze week een nieuw bestralingstoestel geïnstalleerd. Het toestel combineert beeldvorming door een CT-scan met bestraling door een bron die om de patiënt draait en waarvan de stralingsintensiteit uiterst nauwkeurig wordt afgestemd.
Wereldwijde primeurHet is wereldwijd het eerste toestel van dit type dat in gebruik wordt genomen. Door de uiterst nauwkeurige bestraling worden gezonde weefsels gespaard en krijgen tumoren hogere dosissen. Hierdoor verhoogt de genezingskans. Het nieuwe toestel, de TomoHD, zal in de eerste plaats gebruikt worden om hoofd- en halstumoren te behandelen.
VoordelenVooral patiënten met gezwellen in de nabijheid van de ogen, als bij degenen met long- en pancreastumoren, zullen gebaat zijn bij het nieuwe bestralingssysteem. Het risico dat ook gezond weefsel werd bestraald, was bij de behandeling van deze tumoren tot nog toe erg groot. Het toestel kan bovendien ook patiënten met borstkanker bestralen via een vaste hoek, waardoor het borstweefsel aan de andere (gezonde) kant gespaard kan blijven van bestraling. Bovendien kan dit systeem meerdere letsels in één behandeling bestralen, terwijl de patiënt vroeger meerdere opeenvolgende behandelingen moest ondergaan. Hierdoor wordt de behandelingstijd verkort tot enkele minuten.
De dienst Universitaire Radiotherapie Antwerpen heeft al positieve ervaringen met toestellen van de Amerikaanse producent TomoTherapy Inc. Vanaf december zullen de eerste patiënten met dit toestel worden behandeld. (belga/ep)