Europa heeft voor het eerst de veiligheid van elf veelgebruikte synthetische rookaroma's onderzocht. Die aroma's geven vis, vlees en kaas een 'gerookte' smaak. Ze kunnen ook gebruikt worden als smaakstof in soepen, sauzen, dranken en snoep. Een van die rookaroma's is mogelijk giftig.
Lijst
Het onderzoek werd gevoerd door de Europese Autoriteit voor voedselveiligheid (EFSA). Op die basis zal de Europese Commissie een lijst opstellen van rookaroma's die voortaan nog gebruikt mogen worden in voeding.
2 veilig, 8 minder veilig
Concreet vroeg de EFSA de producenten van elf verschillende rookaroma's om gegevens over de samenstelling en de toxiciteit van hun product en hoe het gebruikt wordt. Bij twee rookaroma's blijkt de veiligheidsmarge meer dan groot genoeg. Acht andere producten zijn minder veilig voor de volksgezondheid, één is mogelijk zelfs giftig.
Te weinig gegevens
Dat aroma wordt ook "Primary Product AM 01" genoemd en wordt gewonnen uit beukenhout. Van een laatste rookaroma werden onvoldoende gegevens doorgestuurd om het te kunnen analyseren. Het is niet duidelijk waarom het product toch een verdacht label opgeplakt kreeg, terwijl er niet genoeg gegevens voor handen waren om een conclusie te trekken. (belga/edp)

© De Persgroep Digital - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in Nederland www.volkskrant.nl.