Onderzoeker Jean-Paul Meijnen aan de TNO Delft heeft een bacterie zodanig 'getraind' dat deze alle belangrijke suikers in groente-, fruit- en tuinafval (GFT) efficiënt omzet in hoogwaardige, milieuvriendelijke producten, zoals bioplastics, zo heeft de researchinstelling vandaag gemeld.
Hoewel ze technisch geen probleem vormen zijn de huidige methoden voor de aanmaak van bioplastics niet erg efficiënt, omdat maar een klein percentage van de suikers kan worden omgezet in bruikbare producten.
Als basis voor bioplastics gebruikt men het liefst een agrarische grondstof die niet ten koste gaat van de voedselproductie. Zo'n materiaal is lignocellulose, een complexe structuur in de stengel en bladeren van planten die hun stevigheid geeft. Door lignocellulose voor te behandelen worden de aanwezige lange suikerketens gebroken, waardoor er losse suikermoleculen vrijkomen.
Die suikermoleculen kunnen vervolgens door bacteriën en andere micro-organismen worden omgezet in chemicaliën als basis voor bioplastics. De vrucht van de plant, zoals maïs, kan dus worden geconsumeerd als voedsel, terwijl het restant, het GFT, gebruikt kan worden als grondstof voor bioplastics. Overigens gaat het hier vooral om afvalstromen zoals landbouwafval en niet om de groenecontainer van huishoudens.
Bij het voorbehandelen van GFT komen verschillende soorten suikers vrij zoals glucose, xylose en arabinose. Samen zijn deze drie goed voor ongeveer tachtig procent van de suikers in GFT. Meijnen leerde en trainde nu de bacterie Pseudomonas putida S12 om ze xylose en arabinose te laten eten, terwijl ze normaal alleen glucose lust. (anp/adv)

© 2013 De Persgroep Digital - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in Nederland www.volkskrant.nl.