03/03/10 13u43
Het kernkabinet heeft beslist de nodige financiering te voorzien voor de opstart van het MYRRHA-project van het Studiecentrum voor Kernenergie (SCK) in Mol. Het gaat in totaal om 384 miljoen euro, een bedrag dat wordt gespreid over meer dan 10 jaar. Dat laten verschillende meerderheidsbronnen - onder meer CD&V-Kamerfractieleider en Mollenaar Servais Verherstraeten - weten.
ExperimentenHet Myrrha-project voorziet in de bouw van een nieuwe onderzoeksreactor. Die moet de oude, die er al 45 jaar staat, vervangen. De nieuwe reactor zou onder meer gebruikt worden voor experimenten rond kernafval. Hoe kan de levensduur van afval worden verminderd? Hoe kan het afval worden gereduceerd qua volume? Daarnaast moet de reactor ook dienen voor onderzoek naar reactoren van de vierde generatie, een item waar de Vlaamse liberalen een tijd lang op aandrongen. MYRRHA kan ook belangrijk zijn voor de productie van nieuwe radio-isotopen.
EuropaDe regering maakte eerder al duidelijk te willen doorgaan met het project. Het kernkabinet sprak zich woensdag uit over de concrete financiering van het ervan. Bedoeling is dat de regering gespreid over meer dan 10 jaar 384 miljoen euro of 40 procent van de totale kostprijs (960 miljoen) betaalt. Europa zou een minstens even grote financiële inspanning leveren. Daarnaast kunnen nog andere investeerders in het project stappen.
De ministerraad moet zich vrijdag officieel nog uitspreken over de maatregel. Morgen/donderdag geeft de regering op een persconferentie wel al meer tekst en uitleg.
Servais contentServais Verherstraeten reageert zeer tevreden op de beslissing van het kernkabinet. "Dit project kadert in de prioriteit die de regering wil geven aan onderzoek & ontwikkeling en innovatie. Daarmee wordt niet alleen de concurrentiepositie van het SCK op wereldvlak opnieuw versterkt. Het is ook een stimulans voor de tewerkstelling en een garantie voor de aanwezigheid van nucleaire knowhow in ons land", zegt de Molse christendemocraat woensdagmiddag in een mededeling. (belga/mvl)