19/08/09, 02u59
President Mamadou Tandja in het gezelschap van prinses Mathilde.
De president van Niger, Mamadou Tandja, kondigde de nieuwe grondwet af die zijn mandaat met drie jaar verlengt en zijn macht versterkt met het automatische ontslag van zijn regering als gevolg.
Kritiek internationale gemeenschap"De president van de Republiek, het staatshoofd, ondertekende een uitvaardigingsdecreet van de grondwet dat door referendum werd aangenomen op 4 augustus 2009" volgens een officiƫle mededeling die voorgelezen werd op de staatsradio. Dit wordt bekritiseerd door de oppositie en de internationale gemeenschap.
Controversieel referendumHet controversiƫle referendum van 4 augustus laat de aanname van een nieuwe grondwet toe waardoor de president nog drie jaar aan de macht kan blijven en hij zich vervolgens zo vaak hij wil opnieuw kandidaat kan stellen.
Land in crisis De huidige grondwet, die van kracht is sinds augustus 1999, voorzag dat hij zich in december zou terugtrekken, aan het einde van zijn tweede ambtstermijn van vijf jaar. De ambitie van Mamadou Tandja om aan de macht te blijven, heeft het land in een crisis ondergedompeld.
"Dictatuur bestrijden"De oppositie verwierp zaterdag de bekrachtiging van de resultaten door het Grondwettelijk Hof en maakte bekend "de dictatuur" van president Tandja in Niger te zullen bestrijden. (belga/vsv)