Obama zet project van antirakettenschild voort

05/04/09, 11u23
dm UPDATE De Amerikaanse president Barack Obama heeft in Praag gezegd dat hij het Amerikaanse project van een antirakettenschild zal voortzetten. Tsjechië en Polen zouden onderdelen van dat antirakettenschild op hun grondgebied ontvangen. Het project wordt als een bedreiging ervaren door Rusland.

Iran
Obama noemde de Iraanse activiteiten inzake nucleaire ontwikkeling en ballistische raketten "een reële bedreiging, niet enkel voor de Verenigde Staten, maar ook voor de buurlanden van Iran en onze bondgenoten". "De Tsjechische republiek en Polen hebben moed getoond door te aanvaarden om onderdelen te ontvangen van de verdediging tegen die raketten", aldus nog Obama. "Zolang de dreiging van Iran blijft bestaan, zijn wij van zin voort te gaan met een antirakettenverdedigingssysteem."

Tsjechië en Polen waren bezorgd dat de regering-Obama het project van George W. Bush zou stopzetten, nu de VS opnieuw toenadering zoeken tot Rusland en de dialoog met Iran willen heropstarten.

Betoging
In de Tsjechische hoofdstad betoogden ongeveer 300 mensen, voornamelijk jongeren, tegen dat rakettenschild. "Er is helaas geen sprake van een verandering, hij houdt nog altijd vast aan het oude concept van Bush van de zogenaamde schurkenstaten", betreurde de woordvoerder van de beweging Jan Majicek. "Er is blijkbaar nog altijd interesse voor een Amerikaanse basis in de Tsjechische republiek", vervolgde hij.

De mars naar het congrescentrum waar de Europees-Amerikaanse top doorgaat, was door de burgemeester verboden. (belga/jv/bf)
mailIcon print | Meer bookmarks |
Aan het laden...