12/11/08, 13u22
Duitsland zal de 47-jarige Rose Kabuye, een naaste medewerker van de Rwandese president Paul Kagame, naar Frankrijk sturen nadat rechters het verzoek voor uitlevering vandaag hebben goedgekeurd. Dat maakte een woordvoerster van het gerecht in Frankfurt bekend.
GuerrillaleiderKabuye, een voormalige guerrillaleider en burgemeester van de Rwandese hoofdstad Kigali, werd gearresteerd bij haar landing op de luchthaven van Frankfurt zondag. Rwanda zond daarop de Duitse ambassadeur in Kigali weg en riep de eigen ambassadeur terug uit Berlijn. Woordvoerster Hildegard Becker-Toussaint zei dat de datum waarop de Franse politie haar zou kunnen komen halen, bepaald wordt door Frankrijk zelf. Ze voegde eraan toe dat de Duitse regering niet gekant was tegen de uitwijzing.
HabyarimanaKabuye en acht andere Rwandezen worden gezocht voor ondervraging in Frankrijk wegens de moord op de toenmalige Hutu-president Juvenal Habyarimana in 1994. Die moord lag aan de basis van de genocide door Hutu-militanten van 800.000 Rwandezen, voornamelijk Tutsi's. Habyarimana's vliegtuig werd neergeschoten en hij overleefde de crash niet. Na haar arrestatie ging Kabuye akkoord met een snelle uitwijzing naar Frankrijk.
ImmuniteitBecker-Toussaint verwierp Kigali's argumenten dat Kabuye in Duitsland was voor officiële zaken en daardoor genoot van diplomatieke immuniteit. Ze zei dat Kabuye duidelijk wist dat ze zou gearresteerd worden als ze een voet op Duitse grond zette.
OptimistischIn Berlijn bevestigde het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken dinsdagavond dat de Duitse ambassadeur in Kigali het land zou verlaten op vraag van Rwanda en terug zou reizen naar Berlijn. De Rwandese president Paul Kagame, die maandagavond in Duitsland was voor een lezing, heeft Kabuye in de gevangenis bezocht en zei dat ze optimistisch was. Voor het Duitse gerecht heeft ze de Franse beschuldigingen van moord en lidmaatschap van een terreurorganisatie ontkend. (belga/lpb)