10/11/08, 16u19
De Nederlandse prins Bernhard wilde niet dat het onderzoek over de alternatieve genezeres Greet Hofmans ooit openbaar zou worden. Hij zegt dit volgens het Nederlandse actualiteitenprogramma EénVandaag op geluidsopnamen uit 1962 die het televisieprogramma vanavond uitzendt. De prins hoopte zelfs dat het complete dossier zou worden verbrand.
De bandopname is volgens EénVandaag afkomstig van de biograaf van Bernhard, de Amerikaan Alden Hatch. De opnamen zouden bijna een halfuur duren. Hoewel de prins bijna een halfuur over de affaire praat, besteedt Hatch er in de biografie maar een paar regels aan.
Te veel invloedDe alternatieve genezeres Greet Hofmans was in de jaren vijftig 'adviseur' van koningin Juliana. Bernhard vond echter dat Hofmans met haar pacifistische ideeën te veel invloed had op zijn vrouw. Hij bracht de zaak in de publiciteit, in de hoop dat Hofmans het paleis zou verlaten.
Een commissie onder leiding van de Nederlandse oud-premier Louis Beel kreeg de opdracht om de zaak te onderzoeken. Na het verschijnen van het rapport verliet Hofmans paleis Soestdijk.
Het rapport wordt morgen als bijlage bij een boek van historicus Cees Fasseur alsnog openbaar, met toestemming van koningin Beatrix. (novum/mvdb)