06/11/08, 20u16
Het sturen van Franse troepen naar het oosten van Congo, in het kader van een Europese vredesmacht of een versterking van de VN-missie in Congo (Monuc), is niet wenselijk. Dat vindt de denktank International Crisis Group (ICG).
Bedenkelijke rol"Het is belangrijk dat er geen Franse troepen komen", aldus Neil Campbell, een verantwoordelijke van de denktank, donderdag op een perspunt. Hij verwijst naar de terugkerende spanningen tussen Frankrijk en Rwanda, die te maken hebben met de bedenkelijke rol die (ook) Parijs gespeeld heeft tijdens de genocide van 1994. "De Franse troepen zouden de Rwandezen tegen zich in het harnas jagen".
Volgens Campbell is dat minder het geval voor België, omdat ons land niet verbonden is met de evenementen van 1994. Alhoewel ons statuut van voormalige koloniale macht van België niet de ideale kandidaat maakt om tussen te komen in Congo, vindt de ICG-verantwoordelijke.
Europees bataljonDe ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese Unie buigen zich volgende maandag in Brussel over de spanningen in het oosten van Congo. Europa overweegt om militairen te sturen om de burgers te beschermen tegen de gewelddaden van de rebellen van Laurent Nkunda, ook al hebben nog maar weinig landen tot nog toe soldaten aangeboden. Alleen Frankrijk en België hebben zich openlijk bereid verklaard om tussen te komen. De buitenlandministers zullen maandag de diverse opties bespreken, zoals de ontplooiing van een Europees bataljon en de versterking van Monuc.
Voor de humanitaire organisatie Oxfam is extra mankracht "absoluut noodzakelijk" om de Congolese burgers te beschermen. "Een simpele herschikking van de Monuc is geen optie", aldus Arianne Arpa. Ze onderstreept dat de 7.000 VN-soldaten "een grondgebied" moeten beschermen dat "even groot is als West-Europa". Over het aantal militairen dat dan vereist is, deed ze geen uitspraken. (belga/sps)