19/10/08, 18u24
Pakistan zal mogelijk steun van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) nodig hebben om faillissement af te wenden als rijke landen hulpverzoeken blijven negeren. Dat zegt de Pakistaanse minister van financiƫn Shaukat Tareen.
Plan CPakistan, dat geplaagd wordt door uit de pan rijzende inflatie, heeft vijf miljard dollar (3,7 miljard euro) nodig om te voorkomen dat het failliet wordt verklaard als het zijn staatsschuld volgend jaar niet kan aflossen, zei Tareen. De minister voorspelde dat de crisis kan worden afgewend doordat rijke landen tijdig te hulp zullen komen en geplande leningen eerder worden verstrekt. Het IMF blijft evenwel, 'als plan C', ook een optie, zei Tareen.
SaneringEen hulpverzoek aan het IMF is moeilijk voor Pakistan, omdat het instituut steun doorgaans koppelt aan draconische saneringsmaatregelen. De overwegend arme bevolking van 160 miljoen kampt reeds met huizenhoge voedsel- en brandstofprijzen, alsmede dagelijkse stroomstoringen. Deskundigen waarschuwen voor sociale onrust.
Roepie eenderde gedaaldDe Pakistaanse roepie is dit jaar met ongeveer eenderde in waarde gedaald. Op de beurzen is de standaardindex van honderd hoogst genoteerde aandelen sinds april met veertig procent gedaald, waardoor toezichthouders in augustus ingrepen en een bodemprijs vaststelden. (ap/bf)