Human Rights Watch (HRW) heeft aan de alarmbel getrokken omdat de onderzoeken die in Colombia worden gevoerd naar de misdaden van rechtse paramilitairen worden belemmerd. Daarmee hekelt de organisatie de regering van Alvaro Uribe, die zo "de macht van de maffia" levend houdt.
"Als de regering van Uribe dit pad blijft volgen, is het mogelijk dat de inspanningen van de Colombiaanse rechtbanken en procureurs in het onderzoek naar de paramilitairen nooit de macht van de maffia zal kunnen breken", hekelt de organisatie die de mensenrechten verdedigt in een rapport over de misdaden van paramilitairen in Colombia.
Eerder had de NGO een lijst opgesomd met handelingen van de regering die "zorgwekkend" worden geacht: aanvallen tegen het Hooggerechtshof en zijn leden, tegenstand tegen hervormingen van het congres met de bedoeling om de invloed van de paramilitairen op de verkozenen te elimineren en steun aan grondwethervormingen die de competentie van het Hooggerechtshof elimineren betreffende politieke en paramilitaire zaken.
"De gerealiseerde vooruitgang gaat verdwijnen en het is zelfs niet onmogelijk dat de teruggang al begonnen is", schrijft HRW.
De paramilitaire groepen zijn in Colombia verschenen met als officiƫle reden, "het land te verdedigen tegen de rebellen van Farc of van het Nationale Bevrijdingsleger ELN".
De extreemrechtse groepen, vaak met banden met grootgrondbezitters en politici, waren verantwoordelijk voor 13.000 moorden tussen 1996 en 2004, aldus de Colombiaanse commissie van juristen.
De regering van Alvaro Uribe, die in 2002 is verkozen, prijst zichzelf omdat ze meer dan 30.000 strijders heeft kunnen demobiliseren. De tegenstanders beschuldigen hen ervan dat ze de onderzoeken willen tegenwerken die verbanden zoeken tussen deze groepen, het leger en de politici, in het bijzonder zestig parlementsleden van de regeringscoalitie.
HRW raadt het Internationale Strafhof ICJ in het rapport aan, de onderzoeken naar de misdaden van de paramilitairen te controleren.
De NGO vraagt het VS-Congres om het bilaterale vrijhandelsverdrag met Colombia niet goed te keuren zolang er geen "concrete en constante" resultaten zijn in het onderzoek. (belga/jv)

© De Persgroep Digital - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in Nederland www.volkskrant.nl.