dm UPDATE In verschillende Franse steden is vanochtend opnieuw een politie-operatie aan de gang in radicaal islamistische kringen. Daarbij werden al tien mensen opgepakt. Dat melden bronnen die het onderzoek van nabij volgen. De dertien vermoedelijke radicale islamieten die vrijdag zijn opgepakt, zijn in verdenking gesteld van bendevorming en relaties met een terroristische organisatie. Negen onder hen zijn opgesloten.
De operatie is gericht tegen mensen van wie gedacht wordt dat ze naar Afghanistan of Pakistan trokken of naar een van beide landen wilden gaan om de jihad te voeren, luidt het.
De politie trad onder meer op in Roubaix, in het noorden van Frankrijk, en in de noordelijke wijken van Marseille, in het zuiden van het land, zo stelden journalisten van het Franse persagentschap AFP vast. In het zuiden van de republiek en in het zuidwesten, namelijk in Carpentras (Vaucluse), Valence, Pau en in het departement Lot-et-Garonne, zijn ook operaties aan de gang, preciseerde een politiebron. De operatie vindt plaats in het kader van een vooronderzoek van het antiterrorisme-parket in Parijs, zo stelt de Franse binnenlandse inlichtingendienst DCRI.
Arrestaties
Op 30 maart werden al leden van de salafistische groepering Forsane Alizza opgepakt. Dertien van hen werden gisteravond voor onderzoeksrechters geleid in verband met hun inverdenkingstelling voor wapenbezit en bendevorming in het kader van een terroristische organisatie. Negen onder hen zijn opgesloten. Dat heeft een juridische bron gemeld. De dertien leden worden er in het bijzonder van verdacht een "intellectueel project" op poten te hebben gezet om een joods magistraat uit Lyon te ontvoeren.
De leider van Forsane Alizza, Mohamed Achamlane, werd opgesloten, samen met acht andere leden die in verdenking zijn gesteld. De vier anderen zijn onder gerechtelijke controle gezet. Ze worden allemaal vervolgd voor bendevorming en wapenhandel in het kader van een terroristische organisatie.
De arrestaties van vrijdag werden sterk gemediatiseerd en de tegenstanders van presidentskandidaat Sarkozy spreken van een politieke exploitatie van de huidige president, kort voor de eerste ronde van de presidentsverkiezingen. Nicolas Sarkozy liet weten dat de politie-operaties in radicaal islamistische kringen zouden worden voortgezet, na de moordpartijen in Toulouse en Montauban door Mohamed Merah, in naam van al-Qaida.

© 2012 De Persgroep Digital - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in Nederland www.volkskrant.nl.