De websites van het Openbaar Ministerie en de politie in Nederland zijn vrijdag aangevallen door sympathisanten van WikiLeaks. Daardoor waren ze lange tijd niet of slecht bereikbaar. Dat ging onder meer ten koste van mensen die via internet aangifte wilden doen. De site van het OM bevat volgens justitie overigens alleen publieksinformatie en geen gevoelige gegevens.
Het Team High Tech Crime van de de Nationale Recherche is al tot de conclusie gekomen dat het om georganiseerde aanvallen ging en dat gebruik werd gemaakt van pc's die sympathisanten hiervoor beschikbaar hebben gesteld. Politie en justitie vermoeden dat de aanvallen verband houden met de arrestatie van de 16-jarige jongen die donderdag werd opgepakt voor zijn betrokkenheid bij aanvallen op de websites van MasterCard en de betalingssite PayPal. Behalve deze webpagina's zijn ook die van Visa, het Zweedse Openbaar Ministerie en de Zwitserse Postbank doelwit van cybergeweld geweest.
WikiLeaks-aanhangers zijn de aanvallen gaan uitvoeren na de aanhouding van WikiLeaks-oprichter Julian Assange in Groot-Brittannië. Hij wordt verdacht van zedenmisdrijven in Zweden. De Zweden hebben de Engelsen inmiddels om zijn uitlevering gevraagd.
WikiLeaks zorgde de afgelopen maanden voor veel ophef. Vooral door Amerikaanse geheime militaire en diplomatieke documenten te publiceren. Aanhangers van Assange denken daarom dat de verdenkingen in Zweden een complot tegen Assange en WikiLeaks vormen.
De onderzoeksrechter in Rotterdam heeft vrijdag het voorarrest van de zestienjarige verdachte die al is opgepakt met dertien dagen verlengd. Hij heeft inmiddels bekend dat hij verantwoordelijk was voor de aanvallen op de websites van MasterCard en Visa. (anp/sps)

© 2013 De Persgroep Digital - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in Nederland www.volkskrant.nl.