11/03/10, 15u01
Vietnamese ouders maken volop gebruik van kindercrèches en onthaalmoeders. De economische malaise zorgt ervoor dat steeds meer ouders allebei uit werken gaan en hun kinderen in soms dubieuze crèches moeten achterlaten. Het vertrouwen kreeg echter een flinke knauw door een serie schandalen waarbij kinderen mishandeld werden.
Het laatste schandaal was de dood van een jongetje van 14, Truong Thuy Vy, dat nog maar twee dagen naar de crèche Mam Non ging. Hij werd alleen gelaten, gleed uit op een gladde vloer en verdronk in een bassin met water.
Eind vorig jaar nog was het hele land verontwaardigd toen een videofragment opdook waarin een medewerkster van een kinderdagverblijf vijf kinderen slaat om ze sneller te doen eten.
Strenge opvoedingDe Vietnamese samenleving tolereert een strenge opvoeding, inclusief lichaamsstraffen, maar de extreme mishandelingen doen steeds meer wenkbrauwen fronsen.
Uit een onderzoek van de Vietnamese overheid blijkt dat 58,3 procent van de kinderen beledigd of geslagen wordt, als ze een fout maken of tot de orde geroepen worden.
Langere uren, grotere drukDat geeft ook kindeverzorgster Hoa(*) toe, die werkt in een crèche in Ho Chi Minhstad. "De daling van de inkomsten zorgt ervoor dat eigenaren van kinderdagverblijven hun medewerkers op meer kinderen laten letten en langere uren laten draaien", zegt ze.
Daardoor staan ze onder grote druk en zijn ze sneller lichtgeraakt. Ze geeft toe dat ze "soms kinderen moet slaan" om ze te laten stoppen met wenen of sneller te laten eten. "Ik weet dat het niet goed is, maar soms is het mijn laatste toevlucht", zegt ze.
40 euro per maandHoa werkt twintig uur per dag, zes dagen per week en verdient daar iets minder dan 40 euro per maand mee. Dat is amper genoeg voor de huur van haar kamertje en wat eten. Net zoals veel andere kinderverzorgsters heeft ze nooit een opleiding gekregen voor ze aan haar baan begon.
Capaciteiten afwezig"Een van de problemen is dat de babysitters verantwoordelijkheidszin en de nodige capaciteiten missen", zegt Nguyen Thi Kim Thanh van het Bureau voor Onderwijs en Opleiding.
Te weinig gecontroleerde crèchesMaar het probleem is ook deels te wijten aan een tekort van staatsdagverblijven. In Ho Chi Minhstad kunnen de staatscrèches maar 30 tot 40 procent van de kinderen opvangen.
De rest van de kinderen kan terecht in tweehonderd particuliere kinderdagverblijven en bij meer dan zevenhonderd onthaalmoeders. Vooral die laatsten nemen ongekwalificeerd personeel aan.
"Omdat ze lage prijzen hanteren, kunnen ze hun personeel ook niet veel uitbetalen", zegt Thanh. "Daardoor trekken ze ook armere mensen aan, die hun kinderen niet naar de goed uitgeruste kinderdagverblijven kunnen sturen." (ips/edp)
(*) Hoa is niet haar echte naam