Iran wil meer uranium verrijken

22/02/10 11u22
Ali Akbar Salehi, hoofd van de Iraanse organisatie voor atoomenergie.
Iran heeft de bouw van twee nieuwe installaties voor de verrijking van uranium aangekondigd. De bouw ervan zou starten op 21 maart, aan het begin van het nieuwe Perzisch jaar. Dat liet de baas van het Iraans atoomagentschap, Ali Akbar Salehi, weten.
 
Op lange termijn 20 nieuwe installaties
De installaties worden binnenin de bergen gebouwd en zijn veilig voor een militaire aanval. Volgens Salehi is momenteel de bouw van in totaal tien nieuwe verrijkingsinstallaties gepland. Voor vijf ervan zijn al locaties gevonden. Op lange termijn zijn 20 installaties voorzien.
 
Westen vreest productie kernwapens
De Iraanse regering had vorig jaar verklaard dat het land tien nieuwe installaties nodig heeft om de eigen behoefte aan verrijkt uranium voor kernenergie en medische doeleinden te dekken. Sinds jaren groeit de internationale strijd rond het Iraans atoomprogramma. Teheran houdt vast aan zijn nucleaire plannen en bezweert het vreedzaam karakter ervan. Het Westen vreest dat het land naar kernwapens streeft. Voor de ontwikkeling ervan moet uranium tot 80 procent en meer verrijkt worden.
 
Tot nog toe beschikt Iran in Natanz ten zuidoosten van Teheran over een ondergrondse fabriek voor de verrijking van uranium. Daar zijn in totaal 8.500 gascentrifuges geïnstalleerd. Op een productielijn wordt daar uranium tot 3,5 procent verrijkt, sinds februari echter op een tweede productielijn ook tot een splijtbaar gehalte van 20 procent. (belga/svl)