SERV vraagt alternatief voor Vlaamse dakisolatiepremie

Door: redactie − 11/12/08, 10u58

De Sociaal-Economische Raad van Vlaanderen (SERV) adviseert de Vlaamse regering om een alternatief te zoeken voor de aangekondigde dakisolatiepremie van 500 euro. Het is een dure maatregel die vermoedelijk weinig extra energiebesparing oplevert, aldus de SERV.

Jaarlijks 44 miljoen euro
De dakisolatiepremie werd in de Septemberverklaring aangekondigd. Vanaf 2009 zou iedereen die minstens 50 vierkante meter dakisolatie plaatst in een bestaande woning, een premie krijgen van 500 euro.
De maatregel zal jaarlijks 44 miljoen euro kosten, maar de SERV betwijfelt of dat veel extra energiebesparing oplevert. "Onderzoek leert dat de nieuwe premie voor een groot deel dreigt terecht te komen bij gezinnen die ook zonder die extra premie hun dak zouden isoleren."

Door de extra premie zullen sommige gezinnen ook meer geld ontvangen dan dakisolatie kost. Er zijn immers al meerdere maatregelen en premies voor dakisolatie. "Dat is geen efficiënte besteding van overheidsgeld", stelt de SERV.

Misbruik
De SERV vreest ook misbruik. "Gecombineerd met de geringe controleerbaarheid, is er een reëel risico op misbruiken en zelfs op heuse zwendel in isolatie. Het is immers niet of nauwelijks te controleren of de aangekochte isolatie daadwerkelijk werd geplaatst en niet gewoon wordt doorverkocht."

"De premie zal onvoldoende de gezinnen bereiken die de ondersteuning het hardst nodig hebben", besluit de SERV.

Doelgericht informeren
De adviesraad vindt dat de huidige woon- en energiepremies veel beter op mekaar moeten inspelen en dat de bevolking intensiever en meer doelgericht geïnformeerd moet worden over de bestaande premies en hun financieel rendement. "Specifiek voor sociaal zwakkere bevolkingsgroepen moeten maatregelen zich richten op het probleem van de prefinanciering en op persoonlijke begeleiding in de (te vereenvoudigen) administratieve procedures", besluit de SERV. (belga/ka)

mailIcon print | Meer bookmarks |
Aan het laden...