27/10/08, 06u36
In vergelijking met dezelfde periode vorig jaar zijn er momenteel zo'n 12 procent minder uitzendkrachten aan het werk. Dat komt neer op zesduizend arbeiders met een interimcontract die de afgelopen weken en maanden op straat zijn gezet. Dat blijkt uit de nieuwste cijfers van Federgon, de overkoepelende organisatie van de uitzendsector, die De Morgen kon inkijken.
De uitzendsector geldt traditioneel als de barometer van de economie. Als het economisch minder goed gaat, zijn de uitzendkrachten de eerste slachtoffers. In tegenstelling tot mensen in vast dienstverband, die doorgaans pas als laatste aan de beurt zijn.
Na jaren van onafgebroken groei krimpt de uitzendsector sinds juni deze zomer. Aanvankelijk was die inkrimping beperkt, maar in augustus ging het plots snel. Volgens gegevens van Federgon, de overkoepelende organisatie van de uitzendsector, waren er toen 7 procent of zo'n 3.700 minder uitzendkrachten aan het werk als dezelfde periode een jaar eerder. Vandaag komt Federgon met nieuwe cijfers waaruit zal blijken dat uitzendarbeid in september met 10 tot 12 procent is gekrompen. Dat betekent dat er zo'n vijf- tot zesduizend minder interims aan het werk zijn.
"Er worden minder flexwerkers aangenomen en diegenen die aan het werk zijn, worden steeds vaker weggestuurd", zegt woordvoerder Sébastien Delfosse van Federgon. "Vooral arbeiders hebben het moeilijk. De bedienden kunnen hun tijdelijke contract meestal nog behouden." In 2007 waren er 540.000 mensen met een uitzendcontract aan de slag. Omgerekend naar voltijdse equivalenten betekent dit 95.000 uitzendkrachten per dag.
Vooral bedrijven in de automobielsector zetten vanwege de economische crisis massaal het mes in dit flexibele arbeidsbestand. Sinds de zomer zijn er zo'n driehonderd uitzendkrachten bij General Motors in Antwerpen aan de deur gezet. Volgens vakbondsman Rudi Kennes van het ABVV blijven er nog enkele tientallen over. Maar ook zij moeten binnenkort vertrekken. Bij Ford Genk zijn de laatste uitzendkrachten onlangs vertrokken. De werknemers met een tijdelijk contract moeten waarschijnlijk vanaf januari naar een nieuwe job gaan zoeken. Ook bij Volvo Gent is het aantal flexwerkers versneld afgebouwd.
Truckproducenten DAF en Scania hebben aangekondigd alle flexwerkers de komende maanden de deur uit te werken. Professor Luc Sels van de KU Leuven vreest een heus bloedbad onder de tijdelijke werkkrachten. "Ik verwacht een massale herstructureringsgolf waarbij uitzendkrachten en werknemers met een arbeidscontract van bepaalde duur nog weinig kans maken." (Janine Meijer)