Comité T maakt balans van antiterreurwetgeving

18/03/08, 16u11
Het Comité T, dat toeziet op de strijd tegen het terrorisme, heeft in zijn jaarverslag 2007 een balans met contrasten gemaakt van de Belgische antiterreurwetgeving. Het rapport, dat vandaag werd bekendgemaakt, bevat hier en daar enkele lichtpunten.

Opsporingsmethoden
Het Comité T levert onder meer kritiek op de wet van december 2005 die de toepassingsmodaliteiten uitbreidt van de bijzondere opsporingsmethoden in het kader van de strijd tegen terrorisme en zware en georganiseerde misdaad. De wet is ondertussen gedeeltelijk vernietigd door het Grondwettelijke Hof.

"Terreuralarm was angstschepper"
Het Comité T bekritiseert ook het wetsontwerp op de methoden waarmee de inlichtingendiensten gegevens verzamelen en is niet opgezet met de lijsten van terroristen en terreurorganisaties die de Europese Unie en de Verenigde Naties opstelden. Voorts zou het terreuralarm dat eind 2007 in België werd afgekondigd, vooral een voorwendsel geweest zijn om een klimaat van angst te scheppen en om de bevoegdheden van de Staatsveiligheid en het Coördinatieorgaan voor de Analyse van de Dreiging (OCAD) uit te breiden. Deze maatregelen vallen over het algemeen buiten de democratische controle en vormen een inbreuk op de fundamentele rechten, benadrukt het Comité T.

'Zwarte lijsten'
Het rapport wijst echter ook op enkele lichtpunten. Zo veroordeelde de parlementaire assemblee van de Raad van Europa de mensenrechtenschendingen die voortvloeiden uit de 'zwarte lijsten' van de EU en de VN. En de commissie Justitie van de Senaat uitte reserves bij het voorstel van de Raad van ministers van de EU om de lidstaten te verplichten ten laatste tegen 2008 bepalingen in hun wetgeving op te nemen tegen "publieke uitlokking tot het plegen van terroristische misdrijven". (belga/sd)
mailIcon print | Meer bookmarks |
Aan het laden...