03/01/12, 20u15
dm UPDATE
In de vroege namiddag heeft de fikse storm de kust bereikt. De kletsnatte depressie denderde vervolgens in razende vaart landinwaarts en heeft nu al schade aangericht in het noorden van het land. Met rukwinden van 80 tot 90 km/u in het binnenland en tot 100 km/u aan de kust waarschuwt het KMI voor schade. Op de Ardense toppen kunnen de pieken zelfs 110 km/u halen. Ook op de weg wordt het gevaarlijk. Bovendien dropt de depressie ook een nieuwe zondvloed over ons land. Volgens de laatste berichten wordt de storm zelfs nog erger dan eerst gevreesd, want in Zeebrugge werd al een rukwind van 115 km/u gemeten.
De storm veroorzaakte al heel wat schade. In Oostende brak een 7-jarige jongen zijn sleutelbeen toen hij geraakt werd door een stuk aluminium dat door de hevige stormwind los was gerukt van een gevel. Nog aan zee moest de Seaking uitrukken voor vier surfers die in moeilijkheden waren gekomen. In Leuven werd een muur in de buurt van studentenrestaurant Alma I omver geblazen. In Sint-Genesius-Rode vloog een grote koepel in kunststof van een bedrijfsgebouw. In Grimbergen en Machelen moest de brandweer dan weer omgewaaide bomen weghalen. In Halle viel een boom op een auto, maar er vielen geen gewonden. De kerstmarkt in Hasselt werd afgelast uit voorzorg, net als de ijspiste in Oudenaarde. Nog in Limburg kwam een grote boom op het dak van een woning terecht in de Hoogstraat in Kinrooi. De eerste verdieping van het huis van de Duitse bewoners liep zware schade op. De boom belandde recht in de slaapkamer.
BrusselIn het Leopoldpark aan de Belliardstraat in Brussel is rond 16 uur een parkwachter levensgevaarlijk gewond geraakt door een omgevallen boom. Daarnaast zijn nog twee gewonde wandelaars afgevoerd. Een vierde persoon kwam er met de schrik vanaf. Dat meldt Ilse Van de keere van de lokale politie Brussel-Hoofdstad/Elsene. Het Terkamerenbos werd rond 15 uur gesloten, meldt Brussels schepen van Groene ruimten Bertin Mampaka (cdH). Er is enkel nog verkeer mogelijk op de Dianalaan en Belle Alliancelaan richting Waterloosesteenweg voor wie van de Louisalaan komt. De andere straten zijn afgesloten. Door de hevige rukwinden raadt Mobiel Brussel aan om voorzichtig te zijn op de weg. De stad Brussel heeft de parken afgesloten voor het publiek. Het gaat om onder meer het Warandepark, het Leopoldpark, de pleinen van Square Frère Orban en de Meeûssquare, het Jan Jacobspark, het Osseghempark, het Palfijnplein en het Meudonpark. Ook de ingangen van de stedelijke begraafplaatsen in Laken, Evere en Neder-over-Heembeek zijn afgesloten. De gemeente Anderlecht heeft door het stormweer ook haar gemeentelijke parken gesloten.
WalloniëDe storm heeft ook in Wallonië her en der problemen veroorzaakt. De hulpdiensten moesten op verschillende plaatsen uitrukken voor omgewaaide bomen of beschadigde daken. In Spy en Tamines (in de provincie Namen) viel de elektriciteit in verschillende wijken uit nadat bomen op de kabels waren terechtgekomen. De brandweer van Sambreville in Namen werd overspoeld door oproepen en moest alle manschappen op het terrein inzetten. In de rest van de provincie waren er een twintigtal interventies. Ook in Luik en in de regio van Charleroi moest de brandweer op verschillende plaatsen omgewaaide bomen weghalen.
MegastormHet gaat trouwens om een heuse megastorm, die van het zuidwesten van Frankrijk tot Noorwegen de Europese kusten teistert en veel ellende zal veroorzaken. Vooral in het zuiden van Scandinavië zal het noodweer het hardst toeslaan en de meeste schade aanrichten. Ook in ons land neemt de zuidwestelijke wind verder toe en in de loop van de namiddag trekt ook nog een actief koufront van west naar oost over ons land met bakken regen. Bij rukwinden tot lokaal 110 km/u is er schade mogelijk. Op zee wordt de toestand helemaal gevaarlijk.
Op zee 10 BeaufortHet KMI heeft dan ook een stormwaarschuwing uitgevaardigd: krachtige tot zeer krachtige wind in het binnenland (6-7 Beaufort) en aan de kust zeer krachtig tot mogelijk stormachtig (7-8 Beaufort). Op zee zelf komt het tot een zuidwesterstorm (9-10 Beaufort). Vanavond en vannacht neemt de wind iets in kracht af, maar het blijft winderig met rukwinden van 80 tot 100 km/u die het KMI aankondigt. Leefmilieu Brussel sluit alvast alle parken. Het departement raadt aan om ook bossen te vermijden en op een veilige afstand te blijven van bomen.
Donderdag noordwesterstormEn de weerellende begin 2012 is nog niet voorbij. Morgen krijgen we een adempauze, met af en toe zon. Op de meeste plaatsen blijft het ook droog. Maar donderdag wordt het weer regenachtig en erg onstuimig weer. Vandaag gaat het om een zuidwesterstorm, donderdag komt het rotweer uit het noordwesten. Vrijdag is er af en toe zon, minder wind en op een bui na blijft het meestal droog. Tijdens het weekend is het overwegend bewolkt met af en toe wat regen. Het blijft zacht bij een middagtemperatuur rond 9 graden.
WateroverlastAl die neerslag, dan dreigt onvermijdelijk wateroverlast. Gisteren bereikten enkele rivieren in het zuiden van het land al hun alarmpeil. Vooral de Semois en de Ourthe baren zorgen. In Vlaanderen is de toestand voorlopig nog onder controle, maar dat kan veranderen gezien het nieuwe rotweer dat onze richting uitkomt.
Beperkte hinder op de wegOmgewaaide bomen veroorzaken her en der wat beperkte hinder op de Vlaamse wegen, zo meldt het Vlaams Verkeerscentrum. De wegpolitie van Antwerpen heeft gevraagd om de maximumsnelheid op de ring rond Antwerpen te verlagen tot 90 kilometer per uur omdat er lokaal veel water op de baan staat. In de late ochtend waren er omgewaaide bomen in de regio Gent en op de E313 in Ranst, zegt Hajo Beeckman van het Vlaams Verkeerscentrum. Later kwam er ook een boom terecht op een rijstrook van de buitenring rond Brussel ter hoogte van Hoeilaart. Het probleem is inmiddels van de baan en de hinder bleef beperkt. Beeckman waarschuwt bestuurders voor lokale watergladheid. Toch zijn er nog niet abnormaal veel ongevallen gesignaleerd. (kh/belga/adha/sam)