13/03/10, 10u42
dm UPDATE
Premier Yves Leterme (CD&V) is ervoor gewonnen dat 65-plussers die dat willen, moeten kunnen doorgaan met werken en onbeperkt bijverdienen. "We moeten dat stimuleren in plaats van het af te remmen", zegt hij in de krant Het Laatste Nieuws. Open Vld verdedigt die stelling al langer.
Goed kunnen gebruikenLeterme is het met minister Daerden (PS) eens dat de werkelijke pensioenleeftijd met drie jaar moet stijgen, maar vindt het verhogen van de wettelijke pensioenleeftijd tot 67 "een fetisj en op dit moment geen prioriteit". Maar, zegt Leterme, "we zullen actieve zestigers, ook 65-plussers, in de toekomst goed kunnen gebruiken, zeker als straks de economie weer aantrekt".
Alexander De Croo is daarnaast ook tevreden dat Leterme nu ook pleit voor een offensieve in plaats van een defensieve aanpak van de crisis. In een interview in Le Soir zegt de premier zaterdag immers dat het tijd is voor structurele maatregelen.
NSZ: goed signaalHet Neutraal Syndicaat voor Zelfstandigen (NSZ) vindt de 'stimulatie' waar Leterme op aanstuurt, een goed signaal. "Het wordt inderdaad tijd dat diegenen die willen werken na hun pensioenleeftijd hiervoor worden gestimuleerd en onbeperkt kunnen verder werken met behoud van hun pensioen", zegt het NSZ.
PassieMomenteel zijn zo'n 7 procent zelfstandigen nog actief na hun 65ste. Bij werknemers is dat maar zo'n 0,7 procent. En daar zijn volgens het NSZ twee redenen voor. Veel zelfstandigen zijn zodanig gepassioneerd door hun activiteit dat ze schrik hebben in een zwart gat te vallen wanneer ze stoppen. Ze zijn het volgens Christine Mattheeuws, voorzitter van het NSZ, nooit gewoon geweest om even op de rem te staan (in vergelijking met werknemers die moederschaps-, vaderschaps- of palliatief verlof of loopbaanonderbreking opnemen).
Gebrekkig pensioenDaarnaast houdt het gebrekkig pensioen veel zelfstandigen aan het werk. Vele zelfstandigen hebben niet de nodige financiële middelen gehad om een bijkomend pensioen op te bouwen, aldus het NSZ. "Een op de vier zelfstandigen moet rondkomen met een inkomen vergelijkbaar met het bestaansminimum".
Nu mag een zelfstandige die werkt na zijn 65ste maar een jaarlijks beroepsinkomen van maximaal 17.149 euro hebben, anders verliest hij (een deel van) zijn pensioen. Om de zelfstandigen aan te moedigen hun beroepsactiviteiten verder te zetten na de pensioenleeftijd, pleit het NSZ er al langer voor om elke belemmering weg te nemen. (belga/eb)