Overheid schrapt elke dag ruim twintig werklozen

Door: redactie − 13/01/10, 07u03

De Rijksdienst voor Arbeidsvoorziening (RVA) heeft in de eerste helft van 2009 3.147 werkzoekenden uitgesloten. Dat zijn er gemiddeld iets meer dan twintig per werkdag. Dat blijkt uit een nota van de RVA die De Morgen kon inkijken.

  •  Zij die het moeilijkst een job vinden, worden het zwaarst gestraft. Dat kan toch niet de bedoeling zijn  
    Eddy Van Lancker (ABVV)

Uit de recentste cijfers van de RVA blijkt dat in de eerste helft van 2009 1.882 mensen uitgesloten werden na twee of drie gesprekken met de RVA. Redenen daartoe zijn veelvuldig, bijvoorbeeld niet bereid zijn te werken of zwartwerk. Voor 1.265 mensen volgde er pas een uitsluiting na eerst zes maanden een verminderde uitkering gekregen te hebben.

Naast die 3.147 uitgesloten werklozen werden nog eens 3.928 mensen zeer tijdelijk, voor vier maanden, door de RVA geschorst. In het oog springt de onderverdeling tussen Vlaanderen, Wallonië en Brussel. Met 760 uitgesloten werkzoekenden ligt het uitsluitingscijfer in Vlaanderen drie keer lager dan de 2.011 in Wallonië. Het aantal in Brussel ligt met 376 verhoudingsgewijs ook relatief hoog.

De cijfers liggen in lijn met de voorgaande jaren. Sinds begin juli 2004 de versterkte controlemaatregelen van de RVA van kracht werden, vaardigde de RVA in vijf jaar tijd 30.539 sancties uit, waarvan 11.275 uitsluitingen. Het aantal sancties voor de eerste helft van 2009 ligt in verhouding iets hoger dan in 2008, toen er over een heel jaar 4.523 werklozen werden uitgesloten.

Bij een uitsluiting verliest de werkzoekende in principe zijn werkloosheidsuitkering, mogelijk zelfs definitief. Om eventueel weer in aanmerking te komen voor een uitkering moet de werkzoekende kunnen aantonen actief op zoek te zijn naar een job. Dat duurt doorgaans anderhalf jaar. Opvallend: een derde van de uitgesloten werklozen blijkt na die uitsluiting toch werk te vinden, een even grote groep kan echter niet anders dan een beroep doen op het OCMW.

De RVA probeert door middel van gesprekken en eventueel ook een contract langdurig werkzoekenden aan een job te helpen. De overheidsdienst komt echter steeds meer onder vuur te liggen. Zo vroeg de socialistische vakbond ABVV bij monde van federaal secretaris Eddy Van Lancker "een verbetering van de controlemaatregelen". "Werklozen moeten geholpen worden om werk te vinden. Scholing en begeleiding zijn noodzakelijk", zegt Van Lancker. "Maar het huidige systeem van controle loopt mank: zij die het moeilijkst een job vinden, worden het zwaarst gestraft. Dat kan toch niet de bedoeling zijn."

Dit weekend hield PS-kopstuk Elio Di Rupo nog een warm pleidooi voor het versoepelen van de controles. Dat stootte echter op een njet van minister van Werk Milquet (cdH), die wel nog zei meer te willen inzetten op de begeleiding van werklozen.

De Vlaamse arbeidsbemiddelingsdienst VDAB maakte gisteren nog bekend 217.588 vacatures ontvangen te hebben, goed voor de zwaarste daling ooit op jaarbasis. Toch is er geen reden tot wanhoop, counteren arbeidsmarktspecialisten. Zelfs in volle economische crisis moeten er nog knelpuntberoepen ingevuld worden. Grote aanwervers zijn er vooral nog in de energiesector en ook de maatschappelijke dienstverlening en de land-, tuin- en bosbouw. (Stijn Cools)

mailIcon print | Meer bookmarks |
Aan het laden...