Bemiddeling bij echtscheiding flopt: "Cijfers kloppen niet"

13/11/09, 20u16
Onderzoekers van de faculteit Psychologie van de Universiteit Gent ontkennen dat het systeem van bemiddeling bij echtscheidingszaken niet werkt. De wetenschappers reageren daarmee op een artikel dat vandaag in Gazet van Antwerpen en Het Belang van Limburg verscheen. Volgens hen werden twee onderzoeken door elkaar gehaald en werden sommige cijfers verkeerd geïnterpreteerd.

Gedeeltelijke resultaten
De cijfers die aan de staatssecretaris voor Gezinsbeleid, Melchior Wathelet, werden voorgesteld, zijn de eerste, gedeeltelijke resultaten van het Interdisciplinair Onderzoek voor de Optimalisatie van Scheidingstrajecten (IPOS). Vijf faculteiten van de K.U.Leuven en de Universiteit Gent werken mee aan dat project. De studie houdt geen verband met een UCL-onderzoek dat door de staatssecretaris besteld werd.
 
Bemiddelaar
Uit de voorlopige resultaten van het IPOS-onderzoek blijkt dat in het scheidingstraject Echtscheiding door Onderlinge Toestemming (EOT) 11 procent van de mensen beroep doet op een bemiddelaar. In het andere scheidingstraject, Echtscheiding op grond van Onherstelbare Ontwrichting (EOO), is dat 3 procent.
 
"Daarnaast zegt 30 procent van de mensen in scheiding dat zij alles zelf geregeld hebben, zonder beroep te doen op een scheidingsdeskundige. Dat betekent dat 40 procent van de mensen in scheiding aangeeft zelf te beslissen. Dat is verre van een flop", verduidelijken de onderzoekers in een reactie.
 
Ook de cijfers over de beperkte kennis omtrent de bemiddeling kloppen volgens hen niet. "De wet voorziet dat de rechter de partijen in een EOO moet informeren omtrent bemiddeling. Een vierde van de respondenten zegt dat ze van de magistraat uitleg heeft gekregen over bemiddeling, en vier vijfde van die mensen zegt dat ze de uitleg die ze kregen, begrepen hebben." (belga/lb)
mailIcon print | Meer bookmarks |
Aan het laden...